Jak vybrat sporák

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.2.2023

K pořízení sporáku může spotřebitele motivovat fakt, že spojuje dva přístroje v jednom, a není tak třeba kupovat každý zvlášť. Volně stojící sporáky v mnoha případech kladou menší nároky na umístění, neboť jejich instalace nevyžaduje takové zásahy do kuchyňské linky jako u vestavných spotřebičů. Pokud právě přemýšlíte nad koupí sporáku, poradíme vám, na co se zaměřit.

Plynový vs. elektrický sporák

Existuje několik různých typů sporáků. Při nákupu budete vybírat mezi zcela plynovým sporákem, kombinovaným (plynový sporák a elektrická trouba) a elektrickým sporákem se sklokeramickou nebo indukční varnou deskou. Elektrické sporáky s litinovými plotýnkami jsou dnes už spíše raritou, pár zástupců ale na trhu stále je.

U sporáků s elektrickou troubou chtějte konvenční (horní a spodní) i horkovzdušný ohřev (či alespoň ventilátor), případně také gril. Některé jednodušší modely však mají pouze horní a spodní ohřev. Pokud je pro vás pečení důležité, zkontrolujte nabídku funkcí trouby.

Indukční varné desky jsou rychlejší a efektivnější než ty sklokeramické. Zvažte proto investici do této technologie. Indukční sporáky jsou ovšem o něco dražší. Navíc vyžadují speciální nádobí určené na indukci. Oproti plynovým sporákům se varné desky snáz čistí.

Plynový sporák nabízí rychlou regulaci teploty a dobrou kontrolu průběhu vaření. Pokud jde o troubu, doporučujeme zvolit plynový sporák s elektrickou troubou, která je přesnější a peče rovnoměrněji. Tyto sporáky potřebují připojení k plynu a mají specifičtější nároky na instalaci. Většinou představují levnější variantu.

Funkce varné desky

Volně stojící elektrické sporáky jsou často obecně jednodušší než samostatné varné desky či vestavné trouby a mají omezené množství přídavných funkcí. Většinou se ovládají pomocí otočných knoflíků. Žádná varná deska by neměla postrádat jasný ukazatel zbytkového tepla pro jednotlivé plotýnky. Z hlediska bezpečnosti je užitečné rozpoznání prázdného hrnce – plotýnka automaticky sníží výkon, aby nedošlo k poškození hrnce. Ochrana proti přetečení se hodí u modelů s dotykovým ovládáním plotny.

Narazit můžete na tzv. flexi zónu. Touto schopností jsou známé především indukční varné desky, které by na vyhrazené ploše měly umět přizpůsobit ohřev větším hrncům či netypickým tvarům nádobí. U sklokeramických desek se dá mluvit spíše o tzv. rozšiřitelných zónách, které z klasické kruhové plotýnky vytvoří větší oválnou.

Pokud vás zajímají indukční plotny, více se o nich dozvíte v našem nákupním průvodci indukčních varných desek.

Trouba a její vlastnosti

V případě trouby ve volně stojícím sporáku se můžete řídit podobnými pravidly jako pro běžné vestavné trouby. Naše testy ukazují, že digitální nastavení teploty je výrazně přesnější než to mechanické s pomocí otočných ovladačů. To je však u sporáků častější, obzvlášť u levnějších modelů. Pro snadnější údržbu je výhodou, pokud lze knoflíky zasunout.

Uvnitř pečicí komory jsou praktičtější dvě světla, budete tak mít lepší přehled o stavu připravovaného pokrmu. Některé modely jsou ale dobře osvětleny i s jedním světlem. Každopádně si to v obchodě ověřte. Také si vyzkoušejte, jak náročná je manipulace s dvířky, protože některé modely vyžadují hodně síly. Pokud je úhel otevírání dvířek příliš malý, do nejnižších pater trouby se vám budou pokrmy hůře umisťovat (a vyndávat).

Boční teleskopické výsuvy (kolejnice) jsou výhodou pro snazší manipulaci s plechy. Jsou osazeny bezpečnostními zámky nebo pojistkami, které však mohou nasazování a sundávání plechů komplikovat. I to si proto v obchodě vyzkoušejte. Není od věci porovnat počet úrovní pro plechy a dodávané příslušenství u jednotlivých sporáků.

Dále si můžete přečíst našeho nákupního průvodce vestavných trub, kde najdete užitečné rady.

Databáze testovaných výrobků

Sporáky (15 výrobků)
poslední aktualizace: 2.3.2023


Přihlásit