Jak vybrat sušičku potravin

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.6.2021

Pokud žijete sami, oceníte jiný typ sušičky než vícečlenná rodina. Důležitou roli při výběru hraje také to, zda máte zahradu a spíž se vám plní úrodou, případně jak intenzivně se chystáte sušit. Základní otázka, kterou byste si před koupí měli položit, tedy je, jak často a jaký objem potravin budete sušit.

Plánujete-li zpracovávat větší množství potravin, vyplatí se vybírat z modelů s velkou sušicí plochou. Ta se může velmi lišit – v našem testu se rozměry celkové sušicí plochy pohybovaly od dvou tisíc centimetrů čtverečních až po sedm tisíc. Roli samozřejmě hraje i počet sušicích plat, zatímco některé sušičky mají čtyři nebo pět, jiné i osm. Ale nenechte se zmást, modely se stejným počtem plat mají mnohdy jinou celkovou plochu, protože se liší tvarem i velikostí.

Křížaly i těstoviny

Vyplatí se zauvažovat i nad tím, jaké suroviny budete nejčastěji sušit. Jestli vám stačí jednou ročně zpracovat přebytečná jablka, meruňky či jiné ovoce ze zahrádky, bude pro vás zbytečný přístroj, u kterého výrobce slibuje například sušení těstovin, ryb nebo květin. Pokud ale chcete se sušením více experimentovat, zkuste se poohlédnout po modelech s větším množstvím funkcí a příslušenství.

Doporučujeme zkontrolovat, zda výrobce uvádí v návodu k použití informace k postupu sušení a následnému skladování různých druhů potravin. Standardní by mělo být uvedení doporučených teplot a časů sušení, výhodou jsou pak podrobnější návody a recepty.

Je dobré také zvážit, zda a případně jak často budete s přístrojem manipulovat. Při výběru nezapomeňte porovnat velikost a hmotnost jednotlivých sušiček. Pro ilustraci dodejme, že spotřebiče v našem testu se pohybovaly od necelých dvou kilo do pěti a půl kilogramů.

Tichá domácnost

Vzhledem k tomu, že sušičky běží dlouhé hodiny, je velmi žádoucí, aby byly co nejtišší. Nezapomeňte si tedy při nákupu zjistit hodnotu hlučnosti. Můžeme vás ale předem potěšit, při testování se ukázalo, že většina sušiček vám bude relativně tichým společníkem.

Co se výbavy týče, kvalitní sušička by měla disponovat nastavitelným termostatem a časovačem. Všechny námi aktuálně testované modely mají termostat, jehož rozsah se u většiny pohybuje v rozmezí 35 až 70 °C, přičemž u některých lze zvyšovat teplotu po jednotkách, u jiných po pěti stupních. Časovač má také většina modelů a většina též disponuje displejem se zobrazením obou parametrů. Oproti sušičkám testovaným v roce 2016 jsme v tomto ohledu zaznamenali pokrok.

Neopomeňte čištění

Pravidelné čištění přispívá k prodloužení životnosti výrobku, a tak na něj nezapomínejte. Některé modely umožňují mytí sušicích plat a víka v myčce. Pokud je to pro vás důležité, opět na to myslete před koupí. Sušičku vždy čistěte až poté, co vychladne a je odpojená z elektrické sítě.

Cena

Ceny sušiček potravin se většinou pohybují v rozpětí od méně než tisícikoruny do dvou tisíc korun. Existují ale samozřejmě i dražší modely. Před nákupem si především ujasněte, jak často a k čemu ji budete používat a zda oceníte široké portfolio funkcí nebo jen ty základní.

Databáze testovaných výrobků

Sušičky potravin (25 výrobků)
poslední aktualizace: 1.7.2021


Přihlásit