dTest: Soud nechce rozhodnout spor s O2, dTest se odvolává

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 28.7.2016   

Obvodní soud nepravomocně zastavil řízení zahájené dTestem proti společnosti O2, neboť necítí pravomoc ve věci rozhodnout. O odvolání bude rozhodovat Městský soud v Praze. Místo věcných otázek se tak řeší procesní kličky.

Obvodní soud pro Prahu 4 vyslovil ve svém nepravomocném usnesení verdikt, že není oprávněn rozhodnout spor mezi dTestem a operátorem O2, který se týká nedávné změny podmínek takzvaného omezeného čerpání dat. „Obvodní soud odkazuje na § 129 zákona elektronických komunikací, který říká, že spory mezi účastníky a operátory rozhoduje Český telekomunikační úřad. Nejsou tak podle něj splněny podmínky řízení,“ říká právní poradce dTestu Miloš Borovička a dodává: „V této souvislosti rozhodl soud řízení zastavit a celou věc postoupit ČTÚ. S tím nesouhlasíme a podáváme odvolání.“

Výklad soudu se opírá o to, že spor mezi dTestem a O2 je sporem operátora a účastníka. „V tom se podle nás soud mýlí. Účastník je podle zákona ten, kdo má s operátorem uzavřenou konkrétní smlouvu, ze které pochází spor, a to my z principu nejsme,“ říká Borovička a vysvětluje: „dTest má jako spotřebitelská organizace pravomoc žalovat jakékoliv protiprávní jednání podnikatelů vůči spotřebitelům. Zákon o elektronických komunikacích ve věci této žaloby nedává ČTÚ žádnou zvláštní pravomoc.“ Soud tak vlastně požaduje, aby ČTÚ rozhodl spor, který není oprávněn řešit.

Pravomoc ČTÚ je dána výčtem činností v zákoně o elektronických komunikacích. Oproti tomu soudům jsou svěřena všechna řízení, která vyplývají z poměrů soukromého práva, pokud je podle zákona neprojednávají a nerozhodují o nich jiné orgány. „To, že soud odmítá rozhodnout, považujeme za odepření spravedlnosti,“ říká Borovička a dodává: „Místo věcného rozhodnutí tak musíme řešit procesní otázky, což jen oddaluje verdikt, který by závazně řekl, zda k pochybení operátora došlo, nebo ne.“ ČTÚ ovšem bude rozhodovat ve správním řízení, zda byl postup správný, a zda udělí operátorovi za praktiky vůči spotřebitelům pokuty, tak jako to udělal za loňskou změnu s dokupováním dat.

Kontakty pro média:

Miloš Borovička, borovicka@dtest.cz, tel.: +420 602 519 828
Vanda Jarošová, jarosova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Přihlásit