Google nově umožňuje mazat historii vyhledávání

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 18.7.2016   

Společnost Google, která provozuje stejnojmenný vyhledavač, nově uživatelům umožňuje, aby mohli mazat záznamy ze své historie vyhledávání. Úprava historie také ovlivní reklamy, které se uživateli zobrazují. Informuje o tom americký spotřebitelský server Consumerist.

Aby si uživatel mohl zobrazit svou historii vyhledávání za pomocí Google, potřebuje se nejprve přihlásit svým účtem na službě Gmail na stránce http://myactivity.google.com/. Zde se mu zobrazí jeho historie vyhledávání v chronologickém pořadí od nejmladší po nejstarší.

U záznamů, které chce vymazat, stačí kliknout na menu označené trojtečkou v pravém rohu a kliknout „smazat“. Tyto záznamy zmizí z historie a nadále nebudou ovlivňovat zobrazovanou reklamu. Podle serveru Consumerist se tato možnost hodí například pro mazání nočních vyhledávání pod vlivem návykových látek, případně pro schování koníčků či jiných preferencí, kterými se uživatel nechce chlubit před světem.

Záznamy navíc spotřebitel nemusí mazat po jednom, ale například po celých dnech nebo za určité časové období. Možné je i smazat kompletní historii vyhledávání.

Za pomoci stránky MyActivity je také pod záložkou ActivityControls možné upravit, jaká data Google o uživateli sbírá. Uživatel zde může zapnout lokalizaci polohy, synchronizaci dat s chytrým telefonem či hlasovou identifikaci. V základním nastavení je sběr takovýchto dat vypnutý.

Pod hlavičkou ActivityControls pak uživatel najde i záznamy o sledování vyhledávání videí na portálu Youtube, jež může upravit stejně, jako to udělal u historie vyhledávání. Ani ty by po smazání již neměly ovlivňovat zobrazovanou reklamu.

Společnost Google v poslední době provedla dvě velké změny v oblasti reklamy. Z vyhledávání odstranila reklamu na nevýhodné krátkodobé půjčky, takzvané payday loans, které se nově nebudou zobrazovat těm, jež je vysloveně nehledají. Reklama či sponzorovaný obsah se naopak nově bude zobrazovat při vyhledávání obrázků.
 

Přihlásit