Velký poskytovatel reklamy vás vidí

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.7.2016   

Společnost InMobi, jež je považována za jednoho z největších světových poskytovatelů reklamy v chytrých mobilních telefonech, musí zaplatit pokutu ve výši 950 tisíc amerických dolarů, protože pomocí lokalizace polohy sledovala i ty uživatele, kteří k tomu nedali souhlas. 

Reklama se v chytrých telefonech zobrazuje podle mnoha různých faktorů, jako jsou spotřebitelovy preference, předchozí nákupy a vyhledávání či aktuální poloha. Uživatelův pohyb ovšem nesmí být sledován, aniž by k tomu dal souhlas.

Právě na to hřešila singapurská společnost InMobi. I když se spotřebiteli v aplikaci zobrazilo okénko, zda souhlasí s tím, aby tato společnost mohla cílit reklamu i podle jeho souřadnic, zamítnutí souhlasu nemělo žádný efekt. InMobi sledovala veškeré uživatele, i ty, kteří souhlas nedali či vysloveně lokalizaci odmítli.

InMobi vytvořila databázi na základě místních wi-fi sítí, k nimž se uživatelé připojovali. Pomocí této databáze pak zasílala personalizovanou reklamu, a to i těm uživatelům, kteří si vypnuli geolokalizaci. Navíc nesledovala jen běžné uživatele chytrých telefonů, ale i děti mladší 13 let, což zakazuje zákon na ochranu soukromí dětí na internetu známý pod názvem COPPA.

Tyto praktiky používala společnost InMobi až do konce loňského roku. Americká vládní agentura Federal Trade Comission jí zakázala pokračovat v klamání zákazníka a sledování dětí a těch uživatelů, kteří k tomu neudělili souhlas. Společnost musí kromě zaplacení zmiňované pokuty smazat svou databázi údajů o lokacích uživatelů. V příštích dvaceti letech ji také čeká deset auditů ve dvouletých intervalech, které se zaměří na to, zda společnost nepokračuje v klamavém jednání.

Sledování uživatelů chytrých telefonů bez jejich souhlasu je palčivým a dobře známým problémem. Starší průzkum Carnegie Mellon University zjistil, že aplikace na operačním systému Android zjišťují údaj o současné lokaci uživatele v průměru každé tři minuty. Uživatele sledují například i populární fitness aplikace, které navíc někdy shromažďují i data o jeho zdravotním stavu.
 

Přihlásit