Test dětských autosedaček 2016

Testy nových dětských autosedaček publikujeme už řadu let pravidelně v červnovém čísle. To letošní není výjimkou a najdete v něm výsledky 21 modelů ze všech hmotnostních skupin. Otestovali jsme i několik i-Size sedaček pro malé děti. Větší nedostatky v podobě špatné ochrany při nárazu, zvýšeného rizika chybné či obtížné instalace nebo nepohodlného posezení jsme odhalili jen u několika modelů, ostatní si vedly dobře.

Dobrá rada

Mezi pěti testovanými sedačkami pro nejmenší děti do 13 kg je nejbezpečnější Kiddy Evo-Luna i-Size (velmi dobře, 11 990 Kč). Najdou se však i sedačky se srovnatelnou mírou ochrany a mnohem příznivější cenovkou. Ze skupiny 0+/I je nejlepší Concord Reverso Plus (dobře, 8450 Kč). Sedačkou s vůbec nejvyšší mírou ochrany je Besafe iZi Kid X2 i-Size ze skupiny I (dobře, 14 790 Kč). I tady platí, že lze nalézt mnohem levnější model, ovšem poskytovaná míra ochrany je nižší než u vítěze skupiny. Mezi sedačkami od 15 do 36 kg jsou jen malé rozdíly v bezpečnosti i obsluze, ale větší jsme nalezli v oblasti ergonomie. Nejvyšší celkové hodnocení patří modelu Römer Kidfix II XP Sict (dobře, 6190 Kč). Ze srovnání dvou otestovaných vícerozsahových sedaček pro děti od 9 do 36 kg vyšla lépe Joie Transcend, která však zatím není na našem území v prodeji.

Nejpočetněji zastoupeným typem autosedaček v testu jsou takzvaná vajíčka pro děti do 13 kg (zhruba do 18 měsíců věku), nebo do výšky 85 cm. V případě i-Size autosedaček homologovaných podle nové směrnice se totiž jejich použití neřídí hmotností dítěte, ale jeho výškou.

Otestovali jsme pět nových modelů, z toho tři se základnou. Nejlépe dopadl Kiddy Evo-Luna i-Size s výbornou ochranou dítěte, snadnou obsluhou a kromě trochu většího nároku na prostor ve vozidle i dobrou ergonomií sedačky. Jediným nedostatkem byl nález zvýšeného obsahu nežádoucích látek, konkrétně formaldehydu. Nešlo však o nijak závratné hodnoty, proto byla známka ze zkoušky ještě uspokojivá.

Model Evo-Luna i-Size je přímým nástupcem sedačky Lunafix (v pořadí šesté), která by se podle informací výrobce měla přestat prodávat. Na pohled jde o téměř totožné výrobky, ale zatímco Lunafix je homologován podle staré směrnice R 44, Evo-Luna i-Size již podle nové směrnice R 129, která zahrnuje i testování bočního nárazu. Evo-Luna i-Size má proto navíc boční „nárazníky“, které se pozitivně podepisují na ochraně při nárazu z boku. Zatímco sedačka Lunafix je v bočním nárazu hodnocena dobře, Evo-Luna i-Size už velmi dobře. Stejná situace se opakuje i v ochraně při čelním nárazu. Ostatní oblasti jsou vzhledem ke shodě obou modelů hodnoceny stejně dobře, tedy kromě nežádoucích látek, které jsme u Kiddy Lunafix nenašli. Nevýhodou sedaček Kiddy je však vysoká pořizovací cena přesahující 10 000 Kč, která může mnoho zájemců odradit.

Se základnou se to lépe netáhne

Druhá nejlepší sedačka pro nejmenší děti Joie i-Gemm je ve srovnání s Kiddy více než třikrát levnější (3190 Kč). Písmenko „i“ v názvu značí, že jde o i-Size sedačku. Stejně jako Kiddy Evo-Luna i-Size je Joie i-Gemm určena pro děti od 45 do 85 cm. Otestovali jsme samostatnou sedačku i kombinaci se základnou. Hodnocení obsluhy a ergonomie se liší jen v pár aspektech.

Je ale zajímavé, že větší míru ochrany poskytuje samostatná sedačka, která je také stabilnější než se základnou. Verze se základnou je v pořadí čtvrtá. Podobnou situaci ve výsledcích jsme zaznamenali u i-Size sedačky Besafe iZi Go Modular pro děti od 40 do 75 cm. Bez základny je o trochu bezpečnější, ale hodnocení ostatních oblastí je až na pár výjimek shodné. Samostatná sedačka je v pořadí třetí, se základnou pátá.

Posledním vajíčkem v testu je Maxi-Cosi Citi za příznivých 3220 Kč. Stejně jako v předchozích dvou případech je skóre samostatné sedačky lepší než v kombinaci se základnou. Míra ochrany je sice velmi podobná, ale samostatná sedačka má lepší stabilitu než se základnou. Ta se totiž nepřipevňuje isofixem, ale bezpečnostním pásem, který má určitou vůli.

Riziko chybné instalace je bez základny nižší, samotná instalace snazší a sedačka bez základny zabírá v autě méně prostoru. Jak je z těchto příkladů vidět, ne vždy je základna výhodou.


1. Autosedačka je pro chlapečka už malá, protože nemá dostatek prostoru na nohy. Jízda v této poloze pro něj nebude pohodlná. 2. Holčička sedí v autosedačce pohodlně a má místo na nohy. 3. Špatně nastavená hlavová opěrka. 4. Správně nastavená hlavová opěrka.

Skupina „odpadlíků“

Mezi třemi sedačkami pro děti do 18 kg, nebo do výšky 105 cm jsme našli dvě, které patří do kouta na hanbu. Model Nania Revo dosáhl při testování ochrany u čelního nárazu na uspokojivou známku, u bočního jen na dostatečnou.

Kiwy SF01 Q-Fix je v hodnocení míry ochrany vždy ještě o stupeň horší. Dále jsme v jeho potahu nalezli nežádoucí látky, konkrétně ftaláty, jejichž množství mnohonásobně překračuje limit detekce. U obou sedaček navíc hrozí vysoké riziko chybné instalace, která je spolu s poutáním dítěte více či méně komplikovaná. Nania skončila s dostatečným a Kiwy s nedostatečným hodnocením.

Naopak Concord Reverso Plus je v dokonalé opozici k výše zmíněné dvojici. Míra ochrany je dobrá při bočním nárazu, při čelním dokonce velmi dobrá, stejně tak stabilita. Riziko, že sedačka nebude umístěna a připevněna správně, je minimální. Snadná je instalace i poutání dítěte. Nevýhodou je vyšší nárok na prostor ve voze, menší komfort dítěte a poměrně vysoká pořizovací cena (8450 Kč).

Chicco Seat-Up 012 je jedinou testovanou vícerozsahovou sedačkou pro děti od narození do 25 kg, což odpovídá skupinám 0+/I/II. Její univerzálnost se však podepsala na určitém výrobním kompromisu, potažmo míře ochrany. Odhalili jsme totiž slabiny v ochraně těžších dětí spadajících do skupin I a II, tedy od 9 kg výše – hodnocení čelního a bočního nárazu je na spodní hranici uspokojivého skóre. Navíc hrozí vysoké riziko chybné instalace i poutání dítěte.

Jedničkářky

Pro děti s váhou od 9 do 18 kg nebo výškou 61 až 105 cm jsme otestovali pět sedaček. Nejlepší je Besafe iZi Kid X2 i-Size, která v oblasti ochrany získala vůbec nejvyšší skóre mezi všemi testovanými. Při čelním i bočním nárazu chrání výborně, velmi dobrá je stabilita sedačky i její provedení. Nevýhodou je však vysoká hmotnost (14,3 kg) a také cena – každý kilogram hmotnosti vyjde na tisíc korun, takže cena se vyšplhá na neuvěřitelných 14 790 Kč.

V pořadí druhou sedačku Recaro Optiafix lze pořídit za poloviční cenu, o příčku za ní je Römer King II za průměrných 4690 Kč. Obě poskytnou jen průměrnou ochranu při čelním nárazu, při bočním dobrou. Römer má však ve srovnání se sedačkou Recaro lépe hodnocenou obsluhu, nezabírá tolik místa a je lehčí. Ovšem i tak váží více než 10 kg.

Druhou i-Size sedačkou pro děti od 61 do 105 cm je další výrobek firmy Besafe, model iZi Modular se základnou. V součtu stojí přes 15 000 Kč. Celkové hodnocení ochrany není tak vysoké, ale dílčí zkoušky ochrany při čelním nárazu dopadly dobře, při bočním velmi dobře. Zaznamenali jsme však poměrně velký problém u kvality zpracování – při čelním nárazu se deformovaly některé části sedačky. Proto jsme udělili špatnou známku.

Poslední, tedy pátou sedačkou ve skupině, je Chicco Oasys 1 Evo Isofix. Ani ta na váze nešetří, ručička se zastavila až na hodnotě 13,8 kg. Z pětice „jedničkářek“ je hodnocení ochrany sice nejhorší, ale stále uspokojivé. Potěší malým nárokem na prostor ve voze, ale nějaké nevýhody se u ní také najdou (viz tabulka a podrobné popisky).

Autosedačky s nárazovým pultíkem

V poslední době nám do redakce přišlo několik dotazů na téma autosedaček s nárazovým pultíkem. Odkazují se na článek zveřejněný na nejmenovaném blogu, který je zacílen proti tomuto typu autosedaček a podkopává výsledky našich srovnávacích testů, jež provádíme ve spolupráci s uznávaným německým automotoklubem ADAC.

Článek vychází ze studie, kterou si objednala konkurence firmy, jež sedačky s nárazovými pultíky vyrábí. Hrubým nedostatkem této studie však je, že se opírá o statistiky nehodovosti z roku 2001-2003, tedy výrazně zastaralé. V současné době navíc neexistuje žádný důkaz vycházející z analýzy dopravních nehod, který by potvrzoval, že by autosedačky s nárazovým pultíkem poskytovaly nižší míru ochrany než klasické autosedačky s integrovanými popruhy. Naopak faktem je, že síly působící na krk a hlavu při dopravní nehodě jsou menší než u klasických autosedaček.

V článku se dále píše o možnosti vyklouznutí nebo katapultování dítěte ze sedačky s pultíkem při dopravní nehodě, kdy dojde k čelnímu nárazu. Zadní část vozidla v takové situaci totiž mírně nadskočí. Tady je však nutné zdůraznit, že testovací figurína nemá přesnou biofidelitu lidského těla, tedy nechová se tak jako lidské tělo. Ve srovnáním s ním je tužší a ne tak poddajná jako živé měkké tkáně, proto snáze dojde k jejímu vyklouznutí ze sedačky. Pro ověření této skutečnosti jsme ve spolupráci s německým automotoklubem provedli počítačovou simulaci dopravní nehody, kdy dítě sedí v autosedačce a vozidlo čelně narazí. K žádnému katapultování nebo vyklouznutí nedošlo.

Při stovkách nárazových zkoušek prováděných v rámci našich testů jsme nikdy nebyli svědky katapultování dítěte ze sedačky s nárazovým pultíkem. Figuríny po nehodě sice skončily ve všelijakých krkolomných polohách, ale důležité je, že na základě naměřených sil a zátěže konkrétních částí těla lze bezpečně konstatovat, že by došlo nanejvýš k mírnému poranění dítěte.

Jako vejce vejci?

Dobrá ochrana, snadná obsluha a přijatelná cena – to jsou znaky pětice sedaček pro děti od 15 do 36 kg (skupiny II/III). V testu se sešly hned tři modely značky Römer (Kidfix II XP Sict, Kidfix II XP a Discovery SL). Správně jste odhalili, že první dva modely jsou totožné a liší se pouze záhadnou zkratkou Sict. Ta v překladu znamená technologii tlumení bočního nárazu a spočívá v tom, že na boku sedačky jsou připevněny jakési malé nárazníky, které se starají o tlumení nárazu a zamezují většímu pohybu sedačky do stran. Díky tomu je ochrana při bočním nárazu vyšší. Tento prvek však zabírá více místa, proto je hodnocení nároku na prostor ve vozidle horší.

Všechny ostatní výsledky jsou totožné včetně špatné známky za polohu dítěte v sedačce. Posez není ideální. Posledním z rodiny Römerů je model SL, který jako jediný z testované pětice odešel z nárazových zkoušek s uspokojivou známkou. Proto mu patří poslední místo, přestože v jiných zkouškách nepochybil.

Druhá nejlepší sedačka skupiny II je Joie Duallo. Jejími jedinými slabinami jsou ne zcela ideální poloha dítěte v sedačce a nález mírně zvýšeného obsahu nežádoucích látek. Ostatní oblasti jsou hodnoceny dobře nebo velmi dobře. Třetí místo patří sedačce Maxi-Cosi Rodifix Airprotect, která poskytuje dobrou ochranu při nárazu, velmi snadno se obsluhuje a kromě většího nároku na prostor ve vozidle je i ergonomická.

Dlouholetí společníci

Vícerozsahové sedačky pro děti od 9 do 36 kg se stanou dlouholetým společníkem vašeho dítěte. Vedle samozřejmých vlastností, jakými jsou dobrá ochrana a pohodlí, by měly být dostatečně prostorné a dobře nastavitelné, aby s ním rostly.

Otestovali jsme dva modely – Joie TranscendRömer Advansafix II Sict. Oba poskytují srovnatelnou úroveň ochrany, uspokojivou při čelním nárazu a dobrou při bočním, mají výbornou stabilitu na sedadle vozu a dobře řešené vedení pásu. Po stránce obsluhy je na tom Römer hůře. Hrozí u něj vyšší riziko nesprávného připevnění, samotná instalace sedačky a poutání dítěte je komplikovanější. Co se týká ergonomie sedaček, Römer zabírá méně místa, ale není tak prostorný. Poloha dítěte v sedačce není ani v jednom případě ideální. Drobnou vadou na kráse sedačky Joie je nález mírně zvýšeného obsahu nežádoucích látek.

0+ nebo i-Size (porovnat)

0+/I nebo i-Size (porovnat)

0+/I/II (porovnat)

I nebo i-Size (porovnat)

II/III (porovnat)

I/II/III (porovnat)


Přihlásit