Odmítnout upgrade na Windows 10 je od července jednodušší

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 11.7.2016   

Společnost Microsoft vyslechla stížnosti spotřebitelských organizací i jednotlivých spotřebitelů a zmírnila tlak na uživatele operačního systému Windows, aby přešli na nejnovější verzi s číslem 10. Kvůli dosavadnímu používání nekalých praktik a nepřiměřeného nátlaku musí Microsoft jednu uživatelku Windows z Kalifornie odškodnit ve výši deset tisíc dolarů za nevyžádaný upgrade. Informují o tom servery Consumerist a DW.

Microsoft nabízí majitelům starších verzí Windows bezplatný přechod na verzi 10 až do 29. července letošního roku. Uživatelům se tak již delší dobu v pravém dolním rohu obrazovky zobrazují výzvy, aby přešli na nejnovější verzi operačního systému. Jejich agresivita proto stoupala.
V letošním červnu kampaň Microsoftu vyvrcholila, ze zobrazovaného okna s nabídkou na vylepšení systému zmizela možnost odmítnutí a instalaci uživatel spustil i prostým zavřením okna s nabídkou. Možnost odmítnout upgrade se skrývala pouze pod nenápadným textovým odkazem.

Taková podoba nabídky upgradu se však nelíbila ani uživatelům, ani spotřebitelským organizacím, které za takový nátlak na uživatele Microsoft kritizovaly. Její podoba se však na přelomu června a července změnila. Microsoft vyslyšel stížnosti veřejnosti i spotřebitelských organizací. Svou roli také mohla hrát skutečnost, že za nevyžádaný upgrade systému, způsobený pouhým bezmyšlenkovitým zavřením okna, mu kalifornský soud udělil pokutu ve výši deseti tisíc dolarů.

V současnosti tak má uživatel staršího systému Windows tři možnosti. Přijmout upgrade, odložit ho na později či ho odmítnout. Zavření okna s nabídkou již také nebude spouštět odložený upgrade. Podle serveru Consumerist by se již podoba nabídkového okna neměla měnit až do konce akce, kdy Microsoft nabízí upgrade zdarma.

Důvodů, proč uživatelé upgrade odmítají, může být více. Někdy, jako v případě ženy z Kalifornie, která vyhrála soudní spor s Microsoftem, je to kvůli staršímu a tudíž slabšímu hardwaru, jiní si stěžují na špatnou kompatibilitu se staršími programy a nedostatkem ovladačů pro periferní zařízení, jako jsou například skenery a tiskárny. Jiní se obávají o své soukromí, nepopulární „špehovací služby“ však lze poměrně snadno vypnout.
 

Přihlásit