Nevybírejte dětskou autosedačku bez dítěte a bez auta

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Publikováno v časopise 7/2006

Pár tipů jak vybírat.

Proč auto?

 • Ačkoliv univerzální dětské autosedačky jsou určeny do všech vozidel, která jsou vybavena bezpečnostními pásy pro dospělé, nemusí „pasovat" právě do vašeho auta.
 • Jak jednoduchá či složitá je montáž autosedačky, poznáte, až si to ve svém autě vyzkoušíte. Při složitější montáži může docházet k chybné obsluze!
  POZOR: Chybná montáž (upevnění) dětské autosedačky, která může vyplývat i z nižší srozumitelnosti návodu, vede při nehodách k selhání dětských zádržných systémů.
 • I když jste si montáž vyzkoušeli či vám byla prodávajícím předvedena, přesto se ještě zaměřte na návod. Je v jazyce českém?
  Je návodný? Rozumíte každému kroku, který se váže k montáži autosedačky a k její obsluze?
 • Sedačka pro nejmenší, tzv. kolíbka, ve které se dítě veze proti směru jízdy, se připevňuje tříbodovým bezpečnostním pásem; jeho délka ve starších autech nemusí stačit (vyzkoušejte jak u předního, tak u zadního sedadla).
 • V nabídce obchodů jsou jak „chytré“, tak i „hloupé“ autosedačky. Ty „chytré“ jsou vybaveny mj. upínacím mechanismem, který svírá diagonální bezpečnostní pás vozidla; sedačka pevně sedí na místě. „Hloupé“ autosedačky upínací mechanismus nemají, což se může projevit na snížené bezpečnosti dítěte; pásy vozidla se musí při každém použití utahovat na dvou místech (pozor na chybnou obsluhu) a i přesto může dojít k nežádoucímu pohybu autosedačky s dítětem při brždění či nárazu.

Proč dítě?

 • I když normová skupina zvolené autosedačky vyhovuje hmotnosti dítěte, nemusí se do ní pohodlně vejít na šířku (je baculatější) nebo na výšku (je vysoké a hlavička dosahuje k okraji). Nebude-li se dítě v sedačce cítit dobře, bude ji odmítat. Dítě s vyšší postavou ze sedačky rychleji vyroste, což se odrazí na zbytečně brzkém výdaji z rodinného rozpočtu.
 • Zda se bude autosedačka snadno obsluhovat a poskytne dítěti dostatek pohodlí, zjistíte pouze jejím vyzkoušením. Posaďte dítě do sedačky a sledujte…
  … Zvládnete správně připoutat dítě v sedačce?
  … Jsou pásy autosedačky dostatečně široké? Nebudou se dítěti zařezávat? Mají ramenní rozšiřující podložky?
  … Má sedačka jednoduché dotahování bezpečnostního pásu, aby dítěti správně seděl?
  … Není sedačka pro dítě příliš úzká? Je dostatečně vysoká?
  … Je dobře tvarovaná? Není příliš tvrdá?
  … Vyhovuje dítěti úhel sezení autosedačky? Bude se mu sedět pohodlně?
  … Má autosedačka boční opěrky hlavy? Lze k ní dokoupit vložku na hlavu?
  … Lze sedačku snadno přestavit do polohy sezení, odpočívání, ležení?
 • Do výběru autosedačky zapojte dítě, je-li to vzhledem k jeho věku možné. Trpělivě naslouchejte jeho případným připomínkám. Bude-li se mu autosedačka líbit a bude-li se v ní cítit dobře, nebude proti jejímu používání při cestách protestovat.

Přihlásit