Webináře jsou krátké kurzy na jedno téma, které probíhají online přes internet. Velkou výhodou je, že zájemce může zůstat v pohodlí domova a účastnit se přímo od svého počítače.
Cena: zdarma
Určeno pro: každého, kdo se zajímá o svá spotřebitelská práva
Plánovaný rozsah: cca 30 - 45 minut
Témata nejbližších webinářů
Smlouva o dílo aneb Co byste o ní měli vědět
2. října 2024 od 18 hodin
Potřebujete-li opravit počítač, pračku či auto, zkrátit nohavice u kalhot nebo postavit nový dům, pravděpodobně si sami nevystačíte. A tak se obrátíte na odborníka. Jak jsou tyto běžné životní situace upraveny z pohledu práva? Co můžete dělat, když na výsledném díle odhalíte nedostatky? Nejen to se dozvíte v našem půlhodinovém živém vysílání na Facebooku.
Na co si dávat pozor, když se vydáte nakupovat
6. listopadu 2024 od 18 hodin
Volba nesprávného prodejce či nekvalitního produktu může vést k pozdějším reklamacím či náročnému vymáhání spotřebitelských práv. Jak vybrat ten pravý obchod, zboží či službu a nespálit se? Jednoduchá univerzální rada neexistuje, ale jsou zásady, které se vyplatí dodržet. A právě s těmi vás seznámíme v našem půlhodinovém živém vysílání na Facebooku.
Jak se zúčastnit webináře
Webinář je vysílán online na facebookové stránce Časopis dTest. Pro sledování webináře není potřeba mít účet na Facebooku, pouze si v danou chvíli otevřete naši facebookovou stránku. V průběhu webináře můžete pokládat dotazy, ale pouze v případě, že máte svůj facebookový účet.
Chcete-li, abychom vám konání webináře předem připomněli, nebo máte-li zájem se o našich webinářích dozvědět více, napište nám na webinare@dtest.cz.
Videoarchiv
-
Život s domácími mazlíčky
17. dubna 2024
Pořízení domácího mazlíčka je nejen radostnou událostí, ale přináší i řadu povinností. Nač si dát pozor? A co předem vyřešit, když chcete se psem, kočkou či fretkou vyrazit na dovolenou do zahraničí? Služby veterinárních lékařů nepatří mezi nejlevnější záležitosti, a to pak poskytuje prostor pojišťovnám. Co všechno může pojištění zvířete pokrývat?
-
Na co si dát pozor při sjednávání nájmu bytu
20. března 2024
Ne každý může nebo chce bydlet takzvaně ve svém. Při hledání nájemního bydlení se můžete zeptat svých známých, projít si inzeráty nebo se obrátit na realitní kancelář. Všechny způsoby mají své výhody i nevýhody. Vždy ale mějte na paměti, že se nevyplácí podceňovat obsah nájemní smlouvy či sepsání protokolu o předání bytu. Co při tom neopomenout?
-
Jak se bránit podvodníkům, kteří vás chtějí připravit o peníze
28. února 2024
V online světě na vás číhají mnohá rizika. Podvodníci přicházejí se stále rafinovanějšími postupy a zapojují nejmodernější technologie včetně umělé inteligence. Odhalit fígle, jimiž se vás snaží obrat o peníze, je čím dál tím obtížnější. Jak se nenechat napálit podvodnou sms, falešným bankéřem, nepoctivým prodejcem na sociální síti či anonymním e-shopem?
-
Jak se bránit přílišnému obtěžování reklamou
8. listopadu 2023
Marketingovým voláním, sms, e-mailům či letákům se můžete vyhnout jen velmi obtížně. Proškolení marketéři využívají ověřených postupů a mnohdy i manipulací. Nabízení zboží či služeb má však stanovená pravidla, na jejichž dodržování dohlížejí státní úřady. Jak se lze nejrůznějším formám reklamního obtěžování bránit?
-
Reklamace v novém kabátě aneb Jak uspět s reklamací
18. října 2023
Každý se může dostat do situace, že není spokojen se zakoupeným zbožím či službou. A jelikož býváme zavaleni každodenními starostmi, řešení reklamace mnohdy odkládáme. Jenže tím sebe sami poškozujeme nejen finančně. Od počátku roku 2023 navíc platí nová pravidla ohledně záruk a reklamací. Co vše byste měli o nich vědět a na co si dávat pozor?
-
Co byste měli vědět o energiích a energetice
20. září 2023
Ve tmě saháme po vypínači. Většina z nás spoléhá na elektřinu či plyn při vytápění a ohřevu vody. Teplé jídlo bez dodávky energie také nepořídíme. Energie zkrátka spotřebováváme všichni, a proto je namístě se zajímat o svá práva v energetice. Víte třeba, co můžete dělat, když chcete změnit dodavatele energií nebo nesouhlasíte s obdrženým vyúčtováním?
-
Pozor na e-shopy v převleku aneb Záludnosti nákupních galerií
24. května 2023
Nakupování na internetu je čím dál tím pohodlnější. Bohužel však stále také plné pastí, kvůli kterým se nejeden nakupující snadno napálí. V současnosti se to týká mnohých rizikových e-shopů prezentujících se jako nákupní galerie. Kdy byste měli při online nakupování zbystřit?
-
Co se změnilo pro české spotřebitele v roce 2023
26. dubna 2023
Na počátku roku 2023 nabyla účinnosti rozsáhlá novela občanského zákoníku a zákona o ochraně spotřebitele, která přinesla podstatné změny do našeho každodenního života. Ty se dotkly třeba uzavírání smluv po telefonu, odpovědnosti prodejce za vady zboží, pravidel pro slevy či online recenze. Změnilo se opravdu mnoho věcí.
-
Kam se obrátit v případě spotřebitelského problému
25. května 2022
Řešíte problém a nevyznáte se v nepřeberném množství dozorových orgánů? Nevíte, zda se máte obrátit na Českou obchodní inspekci, Český telekomunikační úřad, Energetický regulační úřad nebo na někoho jiného? A přestože v současnosti máte mnoho možností, jak vyřešit svůj problém jiným způsobem, občas je soudní cesta stále možností nejúčinnější. Jak na ni?
-
Na co si dát pozor při nákupu vstupenek na kulturní akce
22. dubna 2022
Zakoupili jste si předražené vstupenky, nevpustili vás na akci kvůli pořízení vstupenky od neautorizovaného přeprodejce, neobdrželi jste předem zaplacené vstupenky nebo vám dorazily jiné? Zjistěte, jak se v takových případech můžete bránit. A víte, jak je to s poukazy, které jste obdrželi v předchozích dvou letech jako kompenzaci za zrušené kulturní akce?
-
Kdy vám smí podnikatel změnit smlouvu
23. března 2022
Obdrželi jste oznámení o zvýšení cen za dodávky energií, o změně termínu zakoupeného zájezdu či o nové smluvní pokutě za porušení povinnosti vůči bance? Je to možné, zákon umožňuje obchodníkům, aby při dodržení určitých pravidel měnili podmínky uzavřených smluv. Spotřebitel však nezůstává zcela bezmocný. Co si již nemusíte nechat líbit a jak se můžete takovým změnám bránit?
-
Co byste měli vědět o smlouvě o nájmu bytu
23. února 2022
Podle občanského zákoníku není nezbytné pro vznik nájmu bytu sepsat nájemní smlouvu. Přesto to lze jedině doporučit. Bude-li nájem bytu takzvaně na papíře, snadněji prokážete, že vůbec vznikl a na čem jste se dohodli. Na co vše si dát při sjednávání nájmu pozor? Co ve smlouvě musí být uvedeno a co je užitečné uvést? A jaká ustanovení v ní naopak být nesmějí?
-
V čem chybují obchodníci při vyřizování reklamací
10. listopadu 2021
Obchodníci se při přijímání a vyřizování reklamací dopouštějí mnohých nešvarů, které však běžný spotřebitel snadno neodhalí. Kupující by se proto měli poměrně dobře orientovat v právních předpisech a vědět, co si nemusejí nechat líbit. Ve kterých situacích se vyplatí zpozornět?
-
Jak správně vrátit zboží e-shopu
13. října 2021
Čeští spotřebitelé již dávno vědí, že pokud nakupují v e-shopu, mohou od uzavřené smlouvy odstoupit bez uvedení důvodu, a to do 14 dnů od převzetí zboží. Ovšem i z tohoto pravidla platí výjimky. Navíc s vracením zboží souvisí řada práv a povinností jak zákazníka, tak obchodníka. Jak je to třeba s úhradou poštovného? A může po vás e-shop požadovat vrácení výrobku v originálním obale?
-
Co vám může překazit změnu dodavatele energií
8. září 2021
Každý má právo změnit dodavatele elektřiny a plynu. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní pochybení. Podle čeho vybrat tu pravou nabídku? Na co si především dát pozor? A jak změna dodavatele probíhá?
-
Jak na potíže se sousedy
18. srpna 2021
Teplé počasí láká k posezení na balkóně nebo zahradě. Nenápadná akce u souseda se však může snadno změnit v zábavu, která naruší váš klid hlukem, zápachem a kouřem z grilování či cigaret. Během dní pracovního klidu vás zase může obtěžovat sekání trávy či jiné hlučné zahradnické práce. Co vše soused smí a co už je takzvaně přes čáru? A jak se takovému chování bránit?
-
Jak odolat nástrahám energošmejdů
26. května 2021
Dlouhodobě zaznamenáváme vysoké počty stížností na takzvané energetické šmejdy. I v současné době ovlivněné pandemií onemocnění covid-19 byste si měli dávat pozor na mile se usmívající podomní obchodníky, kteří vám prezentují, jak snadno můžete ušetřit na platbách za spotřebované energie. Výhodná nabídka totiž za nikým nepřijde sama.
-
Jak reklamovat vyúčtování spotřebovaných energií
21. dubna 2021
Většina domácností na jaře očekává vyúčtování spotřeby energií a s ním buď nárok na vrácení přeplatku, nebo naopak povinnost zaplatit nedoplatek. V této souvislosti však vzniká mnoho otázek. Jak se třeba provádí odečty? Je vždy možný samoodečet? Co vše hledat ve vyúčtování a co byste měli uvést v reklamaci?
-
Kde hledat vhodný nájemní byt a na co si dát pozor
17. března 2021
Hledáte-li nájem bytu, máte několik možností. Můžete se poptat svých známých, kontaktovat realitní kancelář či využít nejrůznější webové stránky, na nichž své byty pronajímatelé inzerují. Všechny způsoby mají své výhody i nevýhody. Na co si dát při sjednávání nájmu pozor?
-
Jak správně reklamovat vadné zboží
17. února 2021
Pračku, počítač, skříň, telefon, obuv, ale i zvíře – to vše je možné za určitých podmínek reklamovat. Jaké podmínky to jsou a na co si musíte dávat pozor?
-
Co vám může překazit změnu dodavatele energií
25. listopadu 2020
Každý má právo změnit dodavatele elektřiny a plynu. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní pochybení. Na co si především dávat pozor?
-
Jak na výběr nového tarifu či operátora
4. listopadu 2020
Jste nespokojení s cenou či kvalitou služeb u svého stávajícího operátora? Nebo máte jen chuť vyzkoušet, jak to chodí u jiného poskytovatele telekomunikačních služeb? Podívejte se na podrobný návod, jak nejlépe postupovat při změně operátora.
-
Hromadné žaloby: mýty a fakta
14. října 2020
V naší poradně zaznamenáváme neustálý nárůst stížností na problematické e-shopy, pochybné energetické aukce, online seznamky či mobilní operátory. S mnohými problémy by pomohl institut hromadných žalob. Jak fungují? A v čem českým spotřebitelům pomohou, pokud budou konečně zavedeny?
-
Nenaleťte neférovým online seznamkám
30. září 2020
Hledáte svou spřízněnou duši přes internet? Dejte si pozor na placené online seznamky s lákavými nabídkami prémiového členství na zkoušku. Touha po ideálním protějšku může totiž snadno skončit jako nepříjemně drahá zkušenost a místo vysněného partnera vám zbude jen prázdný bankovní účet. Co si ohlídat, abyste nenaletěli? A jak se případně bránit?
-
Odhalte triky a fígle realitních kanceláří
10. června 2020
Některé realitní kanceláře a makléři používají nejrůznější triky, před kterými je třeba mít se na pozoru. Role „realitek“ je zprostředkovatelská, obvykle se starají o vzájemnou komunikaci stran, zajišťují inzerci, organizují prohlídky nemovitostí i podpisy smluv. Na co si při tom všem dávat pozor? A jaká pravidla stanoví nový zákon o realitním zprostředkování?
-
Ukončení nájmu bytu pro finanční obtíže spojené s pandemií
13. května 2020
Pokud nájemce přijde v důsledku pandemie vyvolané nemocí covid-19 o příjmy, může to vést k tomu, že nebude mít na placení nájemného. Jaké možnosti v takovém případě má? Jak může naproti tomu postupovat pronajímatel? A je rozdíl, pokud se jedná o nájem na dobu určitou nebo neurčitou?
-
Jak se vyvarovat nejčastějších problémů při skončení nájmu bytu
4. prosince 2019
Nic netrvá věčně, a tak i nájem bytu jednoho dne skončí. Při stěhování z nájemního bytu a jeho odevzdání zpět pronajímateli je třeba pamatovat na řadu věcí. Navíc i sebelepší vztah se může kvůli různým neshodám zkomplikovat. Na co si tedy dát pozor?
-
Jak vybrat bezpečný e-shop
13. listopadu 2019
Řada z vás dává nejen před Vánoci přednost pohodlí online nakupování před náročnou túrou po nákupních střediscích. Špatný výběr internetového obchodu vás ale může o pohodu připravit pozdějšími reklamacemi či náročným vymáháním práva. Jak vybrat správný e-shop a nespálit se?
-
Nájem bytu – když je v bytě více nájemců
12. června 2019
Pokud je ve smlouvě na straně nájemce uvedeno více osob, jedná se o společný nájem bytu. Společní nájemci mají stejná práva a povinnosti, někdy však může jednat jeden i za ostatní, zatímco jindy je potřeba souhlas každého z nich. Jak se řeší situace, když se nájemci nemůžou ohledně nájmu na něčem dohodnout? Či jak se rozhoduje o tom, kdo z rozvádějících se manželů zůstane dál nájemcem společného bytu?
-
Na co si dát pozor při výběru dovolené
6. března 2019
Chystáte se na letní dovolenou? Někdo už má svůj zájezd vybraný, jiný čeká na správný čas a lepší cenu, řada z nás vyrazí na chatu nebo si vše zařídí na vlastní pěst. Ti, kteří spoléhají na cestovní kanceláře a agentury, sice zaplatí o něco více, právo jim ale poskytne větší ochranu. Na co byste si měli při výběru dovolené dávat pozor?
-
Stavba a rekonstrukce domu či bytu
23. října 2018
Když se rozhodnete nechat si zvelebit či postavit bydlení někým jiným, může být složitější zakázku zařadit do správné právní škatulky. Pokud si většinu materiálu obstará sám zhotovitel, půjde o kupní smlouvu. Pokud ho však dodáváte vy, jde o smlouvu o dílo. Jaký je mezi nimi rozdíl a jak se liší pravidla, kterými se musíte řídit, vysvětlí krátký webinář.
-
Jak správně vrátit zboží do e-shopu
11. dubna 2018
Právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů je mezi spotřebiteli populární. Zboží si můžou doma prohlédnout a vyzkoušet. Aby vše proběhlo bez problému, je potřeba dodržovat určitá pravidla. Jakým způsobem při odstoupení od smlouvy s e-shopem komunikovat? Co se považuje za dovolené vyzkoušení zboží? A vrátí vám e-shop vždy plnou částku, kterou jste mu při nákupu zaplatili? Na všechny tyto i spoustu dalších dotazů najdete odpovědi v našem spotřebitelském webináři.
-
Nejčastější nedostatky výrobků pro děti
18. května 2017
Naše nezávislé testy výrobků pro děti nezřídka odhalí závažná provinění proti bezpečnostním normám. Během webináře se dozvíte, o jaké závady se jedná, ale také čím se řídit, pokud se chcete při výběru věcí pro své děti vyhnout nekvalitním výrobkům.
-
Na co si dát pozor při nákupu dárků
24. listopadu 2016
Mít koupený dárek s předstihem se nemusí vždy vyplatit. Jistota v listopadu zabalených balíčků určitě zpříjemní adventní čas, ovšem od převzetí věcí běží lhůty k odstoupení i záruka. Na co si dát pozor při nákupu dárku, za jakých podmínek je lze vracet a co udělat pro úspěšnou reklamaci, poradí krátký webinář.
-
Údržba a opravy nájemního bytu
12. řína 2016
Webinář poradí, jak je to s údržbou a opravami nájemního bytu. Jaké opravy je ze zákona povinen provádět pronajímatel a jaké nájemce. Vysvětlí, jak lze údržbu a opravy upravit v nájemní smlouvě. A rovněž vás seznámí s následky neplnění povinností ohledně údržby a oprav bytu.
-
Jak vybírat věci pro děti
15. června 2016
Rodiče zcela přirozeně chtějí pro své děti to nejlepší, ať už jde o potraviny nebo další potřeby a výbavu. Výrobci jsou si toho vědomi, proto své zboží prezentují jako pro děti ideální. Ne vždy ale reklamní tvrzení odpovídají realitě. Jak při výběru věcí pro děti odlišit zrno od plev? Jaká hlediska výběru upřednostnit a co můžou rodiče zjistit sami bez pomoci nezávislých testů, napoví náš webinář.
-
Nájem bytu – nájemné a další platby
11. května 2016
Náš webinář vám poradí, jak sjednat nájemné a další platby s nájmem bytu související (například za elektřinu či úklid v domě). Vysvětlí, kdy může být nájemné zvýšeno, kdy sníženo a kdy může nájemce požadovat slevu z nájemného. Seznámí s důsledky neplacení nájemného a dalších plateb.
-
Jak se bránit operátorům
7. dubna 2016
Vysoká faktura, nepřiměřená, nepodložená či dokonce nezákonná platba, nekvalitně poskytované služby, špatné vyúčtování či „pomsta“ ve formě pokuty při změně operátora jsou jen střípky z problémů, které se svými operátory řeší čeští spotřebitelé. Jak správně postupovat a účinně se bránit podobným praktikám?