Jak vybrat pomerančový džus

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 25.1.2017

Ačkoli se to nemusí na první pohled zdát, džus, jako typ výrobku, existuje jenom jeden. Jde o produkt, který má 100% ovocný podíl. Jiný nápoj, například s nižším obsahem ovoce se tak označovat nesmí. Realita je však složitější. Rádoby džusy se umí šikovně schovat a tak někdy můžeme domů přinést slazenou vodu s příchutí.

Pokud nápojový karton nebo láhev nese název „džus“, pak musí uvádět i informaci o 100% obsahu ovoce, přidané cukry nebo konzervanty jsou nepřípustné. V případě džusů vyhláška rozlišuje džusy (nebo také šťávy) z koncentrátu a přímo lisované šťávy. Hlavní rozdíl je v procesu výroby. Přímo vylisovaný džus míří z ovoce přímo do krabice nebo lahve a vyžaduje uchovávání v chladu. Džus z koncentrátu prošel na své cestě ke spotřebiteli cestu skrze zakoncentrování odpařením vody a následným naředěním. Výroba koncentrátu představuje efektivní způsob, jak transportovat džus na dlouhé vzdálenosti, a přitom zachovat kvalitu přímo lisované šťávy.

Vedle džusu, který smí obsahovat pouze ovoce a nic jiného, se můžeme setkat s jinými ovocnými nápoji. Podíl ovoce je však u nich daleko nižší. Patří mezi ně nektary, které mají v závislosti na konkrétním ovoci legislativou předepsaný minimální podíl ovoce, a ovocné nápoje, kde není stanoven minimální podíl ovoce. V případě pomerančového nebo jablečného nektaru musí být podíl pomerančů alespoň 50%.

V obchodech lze narazit na pomerančové džusy s dužninou. Jde o šťávy, do kterých byly výlisky dodatečně dodány. Dužnina představuje zvýšení vlákniny v nápoji, její přítomnost nebo nepřítomnost je však otázkou chuťových preferencí. Dužnina se usazuje na dně balení, proto není od věci takové nápoje před požitím promíchat. Džusy se stáčejí do nápojových kartonů (krabic) a plastových nebo skleněných lahví.

Databáze testovaných výrobků

Pomerančové džusy (22 výrobků)
poslední aktualizace: 30.6.2016


Přihlásit