Nové testování automobilů by mělo přinést přesnější informace

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 24.6.2016   

Evropská komise (EK) se se zástupci jednotlivých členských států dohodla na změně testovacího cyklu automobilů. Emise i spotřeba pohonných hmot by se nově měly měřit podle modernějšího postupu „Worldwide harmonized Light Vehicles Test Procedures“ (WLTP), který by měl nahradit zastaralý „New European Driving Cycle“ (NEDC). EK očekává spuštění změn na podzim 2017, návrh ovšem musí ještě schválit Evropský parlament. Informuje o tom slovinská spotřebitelská organizace Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS).

Desetileté vyjednávání o změně testovacího cyklu automobilů spěje ke konci. EK se rozhodla nahradit zastaralý systém testování NEDC, který je postaven na základech z roku 1971, modernizovaným testovacím cyklem WLTP. Ten by měl mnohem lépe odrážet realitu všedního dne. Nová norma by měla vstoupit v účinnost od září 2017.

Problém NEDC netkvěl jen v jeho zastaralosti, ale také v tom, že výrobci se jej naučili obcházet. Automobily tak často optimalizují pro co nejlepší spotřebu a emise během testu a nikoli pro běžný provoz. Typickým příkladem je podle ZPS mnohými motoristy nenáviděné vypínání motoru na semaforech – emise ze stojícího vozu totiž v NEDC tvořily neúměrně vysokou část výpočtu celkových emisí.

Pro snížení spotřeby také výrobci zalepovali veškeré spáry na vozech, odstraňovali rádio či klimatizaci. Testování pak prováděli zvláště na pyrenejských okruzích, tedy ve velkých nadmořských výškách při vysokých teplotách. Nový testovací cyklus WLTP však již takové obcházení pravidel nedovoluje.

WLTP také nařizuje testování vozů v mnohem realističtějších podmínkách, které lépe simulují podmínky jízdy po městě plné zrychlování, zpomalování či popojíždění v zácpě. Naměřené emise a spotřeba paliva by tak měly lépe odrážet skutečnost.

Na zavedení WLTP se zatím shodla EK se zástupci jednotlivých členských států, předpis ještě musí být schválen v Evropském parlamentu. ZPS předpokládá, že návrh se nevyhne přílepkům, jakákoliv změna testovacího cyklu je však podle slovinské spotřebitelské organizace změnou k lepšímu.
 

Přihlásit