TEST: Reklama na ploché televizory je často zavádějící

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2022 Obsah říjnového dTestu

Vydáno: 18.11.2008   

Časopis TEST se ve svém pravidelném testu zaměřil na kvalitu plochých LCD a plazmových televizorů. Mezi 67 výrobky nejprodávanějších značek na trhu lze nalézt dobré i podprůměrné přístroje. Při výběru se nelze spolehnout na značku. Navíc parametry uváděné v reklamě na tyto přístroje o jejich kvalitě příliš nevypovídají.
Ploché televizory budou pravděpodobně jedním z hitů nastávajících Vánoc. Nabídka na trhu je nepřeberná a s technickými novinkami se roztrhl pytel. Jedním z nejproklamovanějších pojmů reklamy na televizory je vysoké rozlišení. „Sám fakt, že televizor má dostatečné parametry na to, aby mohl být vybaven nálepkou HD ready nebo Full HD neznamená, že použitá technologie je kvalitní. Navíc kvalitní obraz ve vysokém rozlišení neznamená kvalitní obraz u běžného signálu,“ upozorňuje Václav Beneš z časopisu TEST. Reklamních triků, které se snaží přesvědčit o kvalitě daného výrobku, ale ve skutečnosti o ničem nevypovídají, je ovšem víc…

Možnost příjmu digitálního signálu je dalším důvodem k nákupu nového televizoru. Kvalita vestavěných digitálních tunerů je nedílnou součástí testu. Ovšem digitální signál v kombinaci s LCD či plazmovým televizorem nemusí ještě znamenat zlepšení. „U některých přístrojů je při slabém digitálním signálu kvalita obrazu dokonce horší než u klasického televizoru přijímajícího analogový signál,“ vysvětluje Beneš.

Spotřeba elektrické energie je dalším důležitým faktorem ovlivňujícím výběr. „Koupí-li si někdo velký plazmový televizor s představou, že oproti své současné analogové televizi ušetří, tak může být velmi nemile překvapen. Ačkoliv se nás prodejci snaží často přesvědčit o něčem jiném,“ uzavírá Beneš.

Seznam všech 67 testovaných modelů je zveřejněn na www.dtest.cz.

Nejnovější vydání časopisu TEST vyšlo 13. listopadu a lze jej zakoupit u prodejců tisku nebo objednat prostřednictvím předplatného na www.dtest.cz.

Kromě testu plochých televizorů přináší nové vydání časopisu test elektronických teploměrů, srovnání spořicích účtů pro děti, test dětských cereálií a rady, jak připravit zdravou a chutnou snídani.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 227 027 632
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 227 027 632

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).

Diskuze

Přihlásit