ESC: Horký problém zvaný geoblocking

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2016

Obsáhlý balíček návrhů z dílny Evropské komise nedávno ukázal, jak by se mohla posílit pozice spotřebitelů nakupujících online na jednotném evropském trhu. Jednou z řešených oblastí je geoblocking, tedy nevole některých podnikatelů mimo jiné zasílat zboží spotřebitelům do jiných zemí EU. Nová pravidla mají konkrétně určit, za jakých okolností nelze toto omezení užít.

Evropská komise chce spotřebitelům a společnostem umožnit snadnější a jistější online nákup a prodej zboží a služeb v celé Unii. Pravidla navržená koncem května sice nezačnou platit ihned, zbývá je ještě projednat na půdě Evropského parlamentu a Rady EU, ale zaměřují se například na jeden z problémů, kterému spotřebitelé v Evropě čelí doslova denně – řada podnikatelů jim nechce zasílat zboží či poskytovat službu, pokud jsou z jiné země EU než podnikatel sám.

Dosud se spotřebitelé různými způsoby snaží těmto omezením vyhnout a zapojují do objednávek své kamarády v zemi obchodníka, na jejichž adresy si nechávají balíčky zasílat, ale ani to nemusí pomoci. Jedno z martyrií s geoblockingem si prožil český spotřebitel, který si chtěl objednat boty z německého e-shopu. Jeho provozovatel avizoval, že doručuje pouze na adresy v Německu. Jak se ale ukázalo, nebyla to celá pravda.

Kvůli obchodním podmínkám e-shopu zkusil Čech postupně tři způsoby doručení obuvi:

  1.  zaslání obuvi kamarádce v Němec­ku, která obuv objednala z Německa a také zaplatila spotřebitelovou českou kartou – transakce proběhla, ale druhý den byla zrušena;
  2. objednání obuvi z českého počítače se zasláním na adresu jiné kamarádky v Mnichově – transakce proběhla, ale druhý den byla zrušena;
  3. objednání bot z českého počítače na adresu německé společnosti, která se zaměřuje na zasílání zásilek do České republiky – transakce proběhla, ale druhý den byla zrušena.

Prodejce informoval spotřebitele, že objednávka byla zrušena z „bezpečnostních důvodů“, protože nebyla podána z počítače v Německu, tedy z německé IP adresy.

Komisi jde o to, že vstoupí-li spotřebitel v jiné zemi EU do obchodu, také po něm jeho majitel nepožaduje průkaz totožnosti, na jehož základě by schválil nákup či upravil cenu a nákupní podmínky. V internetovém světě jsou ale spotřebitelé přesměrováváni na internetovou stránku pro určitou zemi nebo jsou požadovány platby debetní nebo kreditní kartou z určité země. Taková diskriminace nemá v rámci jednotného trhu se zamýšleným volným pohybem zboží a služeb místo.

Nová legislativa by měla v návaznosti na platnou směrnici o službách vyjasnit, kdy nesmí docházet ke geoblockingu či jiné formě diskriminace. Jde o situace, kdy zboží není zasláno do jiné země spotřebitele, který si zboží buď vyzvedne osobně, nebo si ho nechá zaslat na adresu v zemi obchodníka stejně jako jeho tamní zákazníci. Jde také o dostupnost elektronických služeb, jako jsou cloudové služby, hosting webových stránek apod. Podnikatelé se ale nemusí obávat, povinnost doručovat v celé EU nemá být uložena.

 

Evropské spotřebitelské centrum (ESC) poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech na jednotném evropském trhu. Právníci ESC bezplatně pomáhají spotřebitelům řešit jejich problémy s obchodníky z jiných zemí EU, z Islandu či Norska.

Kontakty na ESC ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz


Přihlásit