Test 100% pomerančových džusů 2016

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2016

Někteří jej považují za součást dokonalé snídaně, jiní ho popíjejí v průběhu dne v rámci pitného režimu. Jak kvalitní džusy jsou a co nabízejí české obchody? Odvíjí se cena od kvality? Odpovědi na tyto otázky přinesly laboratorní analýzy, ke kterým jsme odeslali 22 džusů z koncentrátu. Výsledky přinesly dobré zprávy.

Jen málokoho překvapí informace, že většina pomerančových džusů, které můžeme v Česku vložit do nákupního košíku, pochází z koncentrátu. Nejde tedy o čerstvě vylisované džusy z pomerančů, ale o výrobky, které vznikly naředěním zahuštěné šťávy do původní podoby. V našem testu jsme se zaměřili na 22 100% pomerančových džusů, abychom si ověřili, zda se nestaly předmětem falšování

V první řadě jsem kontrolovali, zda informace na obalu neklamou spotřebitele. Laboratorní analýzy se zaměřili na podíl ovoce. Při výrobě džusů z koncentrátu by se totiž teoreticky mohlo stát, že výrobce přilije do koncentrátu více vody, než kolik v něm opravdu chybí, a dosladí výrobek cukrem. Dále jsme v džusech nechali prověřit obsah látky hesperidin, jejíž obsah indikuje šetrnost či nešetrnost výrobního procesu.

Velkým argumentem pro pití pomerančových džusů je vysoký obsah vitamínu C. Obsah vitamínu C v džusech jsme tedy pro zajímavost také nechali laboratorně přeměřit. Na celkové hodnocení ale vliv neměl.


Testované výrobky - pomerančové džusy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pomerančové džusy (22 výrobků)
poslední aktualizace: 30.6.2016


Přihlásit