Jak testujeme in-line brusle

V testu: 13 párů in-line bruslí pro fitness a volný čas, se čtyřmi kolečky o průměrech od 80 do 90 mm; dva modely s identickou obuví, které však jsou k dostání s kolečky ve velikostech 84 nebo 90 mm; jeden model s rámem, u kterého se dá nastavovat délka. Až na jeden výrobek jsou všechny brusle rozlišeny jako modely pánské a dámské. Až do zahájení testů nebyl od výrobce Salomon v obchodech k dostání žádný aktuální model (do testu byly zahrnuty jedny kolečkové brusle z loňského roku).

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Jízdní vlastnosti 60 %, manipulace / obsluha 20 %, životnost (výdrž) 20 %.
 • Snížení hodnocení
  Pokud byla životnost obuvi a bruslí v praktickém testu »uspokojivá«, mohlo být hodnocení skupiny zkoušek zaměřených na životnost lepší nanejvýš o půl známky.
 • Jízdní vlastnosti
  Na dámských modelech se proháněly čtyři trénované bruslařky, na pánských čtyři zkušení bruslaři (hráč ledního hokeje, hráči hokeje na in-line bruslích, trenér jízdy na in-line bruslích). Zkušební dráha: drobný i hrubý asfalt, betonové desky se spárami, obrubníky a překážky. Zkušební jezdci i jezdkyně posuzovali jízdní vlastnosti na asfaltu a přes nerovnosti, chování v zatáčkách, při vybočení a přeskocích, brždění, tlumiče a rovněž komfort při nošení (tvar a přizpůsobení se anatomii a tvaru nohy, opory po stranách, pohyblivost směrem dopředu, klima nohy). Jízdní rychlost: dvě ženy a dva muži několikrát sjeli dolů po strmém svahu s asfaltovým povrchem, na konci dráhy se měřila rychlost s pomocí světelné závory. Hodnocení brzd: subjektivně (bruslaři) a měřením (brzdné dráhy při aplikaci patové brzdy byly stanoveny se zohledněním skutečné rozjezdové rychlosti).
 • Manipulace
  Testující posuzovali obouvání, šněrování a přizpůsobení se obuvi bruslí tvaru nohy a chodidla. Prováděli výměnu koleček a výměnu brzdicích špalíků s pomocí nářadí, které vždy tvořilo součást vybavení a příslušenství bruslí. Kromě toho se hodnotily návody z hlediska přehlednosti a srozumitelnosti a dále ve smyslu evropské normy pro in-line brusle (DIN EN 13843).
 • Životnost
  Dle normy DIN EN 13843 nárazové zkoušky a zkoušky rázem (úderem) na přední kolečka a brzdy. Dále zátěžové zkoušky se zátěží 60 kilogramů na kruhové dráze z betonových desek se spárami. Všechny testované modely prokázaly stabilitu. Brusle, na nichž se proháněli testující jezdci a jezdkyně, byly podrobeny praktickým testům, a pak prohlídkám, zda došlo či nedošlo k poškození obuvi a koleček. Opotřebení brzdicích špalíků se sledovalo při testování brzd (oddrolení brzdového obložení a destiček).

Přihlásit