ZPS připomíná, že svolávání vozů značky VW do servisů pokračuje. Kromě modelů Golf a Amarok byly nedávno bez většího mediálního zájmu svolány i modely Passat a CC. Horší než nezájem médií je však podle slovinské spotřebitelské organizace apatie evropských činitelů, kteří nejsou pro evropské motoristy schopní dohodnout odškodnění. Podle ZPS se navíc nezasazují ani o to, aby byl evropský spotřebitel o kauze dostatečně informovaný.
Vzhledem k chystané schůzce ministrů jednotlivých členských států Unie a představitelů Stálého zastoupení zemí při EU by chtěly organizace ZPS i BEUC dát evropským činitelům několik námětů a bodů k jednání. Spotřebitelské organizace chtějí, aby evropští činitelé pečlivě sledovali průběh svolávání vozů do servisů a soustředili se na výsledky servisních oprav. Dále by měli informovat o tom, zda svolání u jednotlivých značek koncernu VW proběhlo kvůli nařízení EU, či zda se jednalo o iniciativu automobilky, a dále o tom, jaká opatření přijaly v návaznosti na kauzu „Dieselgate“ jednotlivé členské země. Podle BEUC i ZPS stále chybí přehledné shrnutí současné situace. Projednat by pak samozřejmě měli i možnost odškodnění evropských motoristů.
ZPS také podotýká, že současný způsob laboratorního měření je zastaralý a zcela neodpovídá realitě. I u vozů, které nebyly vybaveny zařízením pro ošálení laboratorních testů, často neodpovídají uváděné emise ani spotřeba paliva. Proto je třeba testovací cyklus aktualizovat.
Aféra „Dieselgate“ se týká vozů z koncernu Volkswagen, které byly vybaveny speciálním softwarem pro oklamání emisních testů. Svůj původ má v reklamní kampani z roku 2006, kdy Volkswagen sliboval ekologické dieselové motory nové generace, nebyl však schopný splnit přísné americké limity. Z použití „defeat devices“, které byly původně plánovány jako přechodné řešení, se stal později standard. Z používání podobných zařízení či podvádění při emisních či palivových testech jsou podezřelé i další automobilky, například Renault a Mitsubishi.