Jak vybrat turistické boty

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.5.2021

Dlouhé vycházky do přírody si žádají kvalitní obuv, která bude dobrou oporou pro vaše nohy a poskytne jim potřebné pohodlí. Chybět by neměly dobré funkční vlastnosti ani řádná kvalita provedení.

V testu jsme se zaměřili na kotníkové turistické boty určené nejčastěji do středně těžkého terénu, na víkendové vycházky či delší výlety. Všechny modely jsou šněrovací, mají vyztuženou špičku i patu, podrážku s hlubším vzorkem a v páru váží od 770 do 1364 gramů.

Boty patří mezi ten typ zboží, který je nutné před koupí vyzkoušet. U turistických bot to platí dvojnásob, protože v nich budete trávit dlouhý čas a je důležité, aby vám dobře seděly. Zkoušení bot se proto nevyplatí uspěchat. V obchodě se do nich obujte a vyzkoušejte si, jak vám padnou, jak dobře se obouvají a zouvají i jak snadno se utahují, a přizpůsobují se tak tvaru vaší nohy. Jakýkoliv hrbolek, vyčnívající šev, příliš tvrdá nebo těsná část jsou znamením, že takovou botu byste kupovat neměli. Vezměte si s sebou vhodné ponožky, jejichž tloušťka je adekvátní k počasí, ve kterém plánujete boty nosit. Stejná rada platí i pro ortopedické vložky do bot. Pokud je používáte, nezapomeňte je vzít s sebou a boty vyzkoušejte s nimi. Vložky mohou ovlivnit, jak boty padnou.

Zkoušení a nákup turistické obuvi je dobré nechat až na odpoledne nebo podvečer, kdy jsou nohy po celém dni trochu oteklé. Zajistí se tím potřebná velikostní rezerva. V obchodě se neostýchejte v botách řádně pobýt a projít se, vyzkoušejte s nimi vyjít a sejít schody, případně nakloněnou rovinu, abyste vyzkoušeli jejich stabilitu. Dále doporučujeme zkusit pružnost oblasti nártů a kotníků nebo to, jak dobře vám ke stélce přiléhá pata. Můžete vyzkoušet i skluz podrážky. Soustřeďte se také na hmotnost boty – těžká bota při dlouhém nošení unavuje.

Většina turistických bot je vybavena speciální voděodolnou membránou, která chrání vaše nohy před proniknutím vody nebo vlhkosti. Chlubí se všelijakými názvy, nejznámější je asi Gore-Tex. Účinnost jednotlivých typů membrán jsme v našem testu nezkoušeli, ale všechny boty musely projít testem voděodolnosti. Výsledky jednotlivých modelů se mezi sebou nehledě na inzerovanou membránu celkem výrazně liší, a tak nelze než dodat, že pokud chcete mít jistotu suchých nohou, uděláte nejlépe, když si přečtete náš aktuální test.

Použité svrchní materiály dále ovlivní, do jaké míry jsou boty prodyšné nebo kolik vody absorbují, tedy nasají bez toho, aniž by vlhko prosáklo dovnitř. Důsledkem druhého faktoru může bota celkem výrazně ztěžknout, tuto skutečnost však v obchodě těžko rozpoznáte.

Společně s kvalitní turistickou obuví byste si neměli zapomenout pořídit i kvalitní ponožky. Boty by sice měly mít dobré funkční vlastnosti, ale vlhkost zevnitř boty se může účinně odvádět právě prostřednictvím ponožek. Voda po nich stoupá díky kapilárnímu efektu a na vzduchu se pak odpařuje.

Na podrážce turistických bot se často objevuje nápis Vibram. Je to značka italské firmy, která se specializuje na výrobu podrážek pro různé sportovní nebo volnočasové aktivity. Mezi turistickou komunitou je tato značka považována téměř za samozřejmou výbavu boty. Důležitá ale samozřejmě není pouze značka, především jde o kvalitní provedení podrážky – potřebně hluboký vzorek a materiál i výšku podešve.

Databáze testovaných výrobků

Kotníkové turistické boty (15 výrobků)
poslední aktualizace: 3.6.2021
Nízké turistické boty (13 výrobků)
poslední aktualizace: 30.5.2019
Turistické sandály (17 výrobků)
poslední aktualizace: 31.5.2018


Přihlásit