Němečtí operátoři odmítají řešit problémy s nevyžádanými prémiovými službami

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 30.5.2016   

Stačí jedno chybné kliknutí v chytrém telefonu a už jste upsáni k odebírání „prémiového obsahu“ za tučný poplatek. Stížnost operátorovi navíc mnohdy nepomůže, podle něj je nutné vše řešit s provozovatelem prémiové služby. Taková praxe se však nelíbí německé spotřebitelské organizaci Stiftung Warentest (SW), která připomíná, že postup provozovatele i operátora je nelegální.

Různé „prémiové“ služby v podobě SMS a aplikací spotřebiteli nabízejí například zasílání horoskopu, bulvárních zpráv o celebritách nebo třeba nových tapet na plochu. Za ně si provozovatelé účtují tučné poplatky. Upsat se takovým službám je velmi snadné – v některých případech stačí jen kliknout na banner v prohlížeči.

Zbavit se jich je už horší. Provozovatelé často sídlí v zahraničí a na stížnosti nereagují. Nápomocní nebývají ani operátoři, kteří si nad situací myjí ruce a spotřebitele posílají zpátky za provozovateli.

Podle SW je na takové situaci špatně prakticky všechno. Spotřebitel by neměl za nevyžádané prémiové SMS či aplikace vůbec platit. Nápomocný mu má být i operátor, který má takové platby okamžitě rušit. SW ovšem uvádí, že operátoři mají dobrý důvod, proč spotřebitelům nepomáhají – „prémiové“ služby jsou pro ně zdrojem příjmů. Přitom již existuje soudní rozhodnutí, které operátorovi zakazuje svalovat veškerou zodpovědnost na provozovatele nevyžádané služby a naopak mu ukládá povinnost zákazníka odškodnit. Minulý rok ho vydal zemský soud v Postupimi ve sporu spotřebitele s operátorem E-Plus.

Navíc německý občanský zákoník rozhodně neuznává kliknutí na banner jako potvrzení kupní smlouvy. Tlačítko objednávky musí být jasně a zřetelně označeno, například nápisem „zaplatit“ či „kup teď“. To však většina provozovatelů prémiových služeb nerespektuje.

Podobné praktiky používají nepoctivci na celém světě, často za tichého souhlasu operátorů. V USA například byla na začátku minulého roku udělena stamilionová pokuta jednomu z největších operátorů AT&T, který ignoroval stížnosti poškozených spotřebitelů a od provozovatelů prémiových služeb inkasoval tučné částky.
 

Přihlásit