Stiftung Warentest varuje před drahými výběry z bankomatu v zahraničí

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.5.2016   

Výběr z bankomatu v zahraničí se může leckdy podražit. Může za to služba Dynamic Currency Conversion (DCC), která sice spotřebiteli slibuje výběr peněz podle aktuálního kurzu, ve skutečnosti však bývá značně nevýhodná. Spotřebitele před praktikou provozovatelů evropských bankomatů varuje německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW).

Pro spotřebitele z ciziny to může znít lákavě. Mnohé bankomaty nabízejí službu DCC, která umožňuje výběr v měně navštívené země podle aktuálního kurzu, navíc turisty lákají slibem výběru bez jakýchkoliv poplatků.

Bankomaty ovšem turistům neřeknou, že kurz takového výběru je extrémně nevýhodný. Smutným rekordmanem v této oblasti je podle SW Československá obchodní banka, kde může německý či jiný cestovatel při výběru 4000 českých korun prodělat až 20 euro, tedy přibližně 500 korun. S podobnými cenami se však může spotřebitel setkat i v Polsku či v Maďarsku. SW uvádí, že turistům z jiných evropských zemích byla přirážka za DCC udělena přibližně v 10 % všech případů.

Podobně nevýhodný kurz může na spotřebitele čekat i u některých obchodníků v případě, že platí kartou. To se podle SW stalo například ve Velké Británii, Švýcarsku či Chorvatsku, průměrně byl kurz ve srovnání se směnárnou nevýhodnější o 2 % až 5 %.

Zástupci bank se brání, že turista je informován, na kolik ho výběr přijde, je mu i zobrazena celková částka, která mu bude z účtu odečtena. Navíc má podle nich stále možnost klasického výběru. SW se však tato praktika nelíbí. Chce proto, aby banky turisty lépe informovaly o skutečné ceně za výběr. Německá spotřebitelská organizace také upozorňuje, že v některých zemích, jako je Norsko, lze použít službu DCC, aniž by se výběr prodražil. Ptá se proto, proč to nejde i v ostatních evropských státech.

Služba DCC ovšem funguje i opačně. Nevýhodný tak může být i výběr z korunového účtu v eurech. Proto je vždy dobré si pečlivě všímat převodního kurzu. Lepší je také vybírat si peníze z bankomatu spřízněného provozovatele vaší banky.
 

Přihlásit