Google končí s reklamou na mikropůjčky

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 24.5.2016   

V polovině května letošního roku společnost Google odstranila ze svého systému kontextové reklamy AdWords odkazy na mikropůjčky. Podle tiskového mluvčího tak učinila kvůli zvýšení ochrany a pohodlí svých uživatelů a uživatelek. Informuje o tom americký spotřebitelský server Consumerist.

Mikropůjčky, finské půjčky nebo také v originálním názvu „payday loans“, jsou krátkodobé půjčky s extrémně vysokým navýšením. Do boje proti nim vstoupil i internetový vyhledávač Google. Z výsledků vyhledávání od poloviny letošního května zmizí reklama na nevýhodné půjčky, v USA se to bude týkat těch, které mají kratší dobu splatnosti než 60 dní či RPSN vyšší než 36 %.

Změna by se neměla dotknout organického vyhledávání, tedy situace, kdy spotřebitel podobnou půjčku cíleně vyhledává. Těm, kteří však o mikropůjčky nestojí, by se reklama na ně zobrazovat neměla.

Nejedná se zdaleka o první zásah Google do systému AdWords. V loňském roce z něj odstranil okolo 780 milionů reklam. Převážně se jednalo o inzerci prodejců padělaného zboží, případně podvodné phishingové stránky.

Rozhodnutí Google vítá i americká nevládní organizace American for Financial Reform, která dlouhodobě kritizuje nevýhodné krátkodobé půjčky. Apeluje také na provozovatele dalších dvou největších vyhledávačů, Microsoft a Yahoo, aby následovali Google a ze svých výsledků vyhledávání reklamy na mikropůjčky odstranili.

Přihlásit