Test snídaňových cereálií pro děti 2008

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2008

Kupujete i vy dětem cereálie ke snídani a jste přesvědčeni, že tak děláte něco pro jejich zdraví? Náš test porovnal různé výrobky a zjistil, že tyto cereálie obsahují příliš cukru a obecně zdraví moc neprospívají.

Sladká bomba

Zdravá, chutná a výživná snídaně. Tak nějak se snaží tvářit dětské snídaňové cereálie. Lákavé příchutě a kreslenými postavičkami zdobený obal. Které dítě by odolalo Asterixovi s Obelixem? A která matka nepodlehne prosbám své ratolesti, zvláště když požaduje výjimečně něco zdravého?
Bohužel, idyla se nekoná. Dětské cereálie nejsou onou proklamovanou zdravou snídaní.

 

Z dětské obezity se stává celosvětový problém. Podle organizace IOTF (International Obesity Task Force) je jedno z deseti dětí na světě obézní, to je více jak 155 milionů dětí na celém světě. Podle Světové zdravotnické organizace trpí pět milionů dětí ve věku do pěti let nadváhou. Což znamená, že obezita se začíná týkat čím dál tím menších dětí. Tento trend se nevyhýbá ani České republice.
Průzkumy ukazují, že příčin dětské obezity je několik. Zahrnují nízké povědomí o správné stravě, nepravidelné jídlo a špatné stravovací návyky. Zvyšující se popularita jídel bohatých na cukr, pizzy, hamburgerů a jiných fast-foodových poživatin s sebou přináší zvýšený příjem energie, zejména cukru a tuků, ale také soli. Ten je čím dál tím méně kompenzován aktivním pohybem. „Dieta“ složená z nasycených tuků a soli má zásadní vliv na krevní tlak a hladinu cholesterolu. Množství přijímaného cukru, tuku a soli je však otázkou návyku. Děti by měly být odmalička vedeny ke zdravým stravovacím návykům, k příjmu pestré stravy v uměřeném množství a tyto návyky by si měly udržet celý život, podle přísloví co se v mládí naučíš, ve stáří jako bys našel.
Snaha výrobců potravin jde bohužel proti této snaze. Masivní propagace dětských potravin bohatých na tuk, cukr a sůl je bohužel významným faktorem podílejícím se na celosvětovém problému dětské obezity.

Na globální výzvu globální odpověď

Největší nadnárodní společnosti utratily jen v roce 2006 za reklamu na jídlo 7,8 miliardy amerických dolarů. A právě dětské snídaňové cereálie jsou druhem dětské potraviny, který je výrobci představován jako ideální zdravá snídaně. Výsledky našeho testu však ukazují, že jejich tvrzení je od pravdy daleko.
Protože dětská obezita je celosvětový problém a protože velcí výrobci jsou v globálním světě všude stejní, srovnali jsme výrobky největších hráčů na trhu (zejména firem Kellogg's a Nestlé), ale i místních výrobců v 32 zemích světa z Evropy, Asie, Severní a Jižní Ameriky, Austrálie a Afriky. Cílem celosvětového testu bylo zjistit, jak odlišné jsou „stejné“ výrobky v jednotlivých částech světa, kde se snaží děti „vykrmit“ více a kde méně.
Test se stal součásti celosvětové spotřebitelské kampaně Junk Food Generation, která bojuje proti dětské obezitě a snaží se donutit globální hráče, kteří mají vliv na propagaci nezdravých potravin pro děti, aby dostáli svému podílu na globální zodpovědnosti proti šíření dětské obezity.
Kampaň je vedená celosvětovou spotřebitelskou organizací Consumers International a více podrobností o ní naleznete na stránkách http://www.junkfoodgeneration.org/, kde můžete kampaň i podpořit.

Kellogg's a Nestlé: „osladí“ to celému světu

Tyto dvě nadnárodní společnosti působí po celém světě a všude prodávají stejné nebo velice podobné výrobky. Celosvětový test se zaměřil na cereálie určené pro děti do 12 let věku s čokoládovou, medovou nebo jinou sladkou příchutí. Laboratorně jsme měřili obsah cukrů, tuku, nenasycených mastných kyselin, bílkovin, sodíku (soli) a vlákniny. Stejné nebo podobné výrobky byly porovnány v rámci jednotlivých regionů i celosvětově, aby se zjistilo, zda jsou stejné kvality.
Celosvětově bylo vybráno 13 výrobků, které byly nalezeny vesměs na všech kontinentech, osm od firmy Kellogg's a pět od firmy Nestlé (ne všechny však jsou na českém trhu). K tomu každá země přidala své vlastní výrobky, které se tak mohly porovnat s výrobky globálních značek. Při hodnocení obsahu jednotlivých látek se u všech výrobků vycházelo z Nařízení Evropské komise o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin a z doporučení britské Food Standard Agency. Na základě těchto dokumentů byla stanovena rozpětí pro obsah jednotlivých složek (cukry, tuky, sodík, vláknina). Pro obsah transmastných kyselin se vycházelo z dánské legislativy.
Výsledky testu jsou poměrně tristní. Všechny testované dětské cereálie obsahovaly příliš mnoho cukru. Některé byly navíc velice tučné, jiné zas trpěly nedostatkem vlákniny. Ačkoliv je to paradoxní, tak se mezi testovanými výrobky objevily i příliš sladké cereálie s přílišným obsahem soli.

Cukr nad zlato?

Všichni výrobci se snaží zlákat děti a jejich rodiče k nákupu kreslenými postavičkami na obalech, někteří i dárky uvnitř balení. Pro děti se tak z cereálií stává atraktivní artikl. Přitom i cenové rozdíly jsou značné a „značkové“ cereálie globálních výrobců, kteří si na tyto praktiky obzvláště potrpí, nejsou zrovna z nejlevnějších.
Výrobci se snaží informovat spotřebitele o doporučených denních dávkách jednotlivých živin pomocí „semaforů“ znázorňujících procento doporučené denní dávky. Nedělají to ovšem všichni, někteří se pouze „vychloubají“ poměrem vitamínů a na cukry a tuky jako by zapomněli, jiní to činí mravenčím, nečitelným písmem. Zároveň se ale snaží kupující dospěláky nalákat na „zdravou snídani“, celozrnné cereálie, vitamíny a minerální látky. O vysoké energetické hodnotě svých výrobků se nezmiňuje žádný.

Globální“ cereálie ve srovnání

Pro srovnání jsme vybrali ty cereálie velkých značek, které se prodávají na českém trhu.

Nestlé Nesquik
Obsah tuku byl u většiny z 22 výrobků v normě, vyšší obsah měl zejména výrobek z Chile, naopak nejnižší (až o 50 procent než ostatní) výrobky z Austrálie a Nového Zélandu. Cukru měly všechny výrobky až až. Nejvíce však francouzský, brazilský, ale i český Nesquik.
Většina výrobků obsahovala prohlášení o zdravotní prospěšnosti celozrnných cereálií, o obsahu vitamínů a minerálů, ovšem pouze 41 procent obsahovalo i informace o obsahu jednotlivých látek vzhledem k doporučeným denním dávkám.

Nestlé Cheerios
Obsah tuku byl nejnižší u českého a polského výrobku. Z osmi výrobků ho obsahoval nejvíce produkt z Portugalska. Nicméně obsah tuku byl u všech výrobků v normě. Cheerios ze Spojených států obsahovaly příliš mnoho soli, u ostatních bylo zjištěno přiměřené množství. Průměrně 33 procent cukru je i u těchto cereálií příliš. Informace o zdravotní prospěšnosti látek obsažených v těchto cereáliích obsahovalo 88 procent všech balení.

Nestlé Chocapic
Přijatelný obsah tuku, pouze u portugalského vzorku poněkud vyšší. Příliš vysoký obsah soli byl nalezen ve výrobku z Argentiny, zatímco chilský Chocapic neobsahoval téměř žádnou sůl. Všechny výrobky ovšem mají příliš vysoký obsah cukru (37 procent v průměru).
Všechny také mají na obalu kreslené postavičky, 70 procent z nich ovšem neobsahuje žádné informace o obsahu jednotlivých látek vzhledem k doporučeným denním dávkám.

Nestlé Cookie Crisp
Obsah tuku byl nejvyšší u výrobků z Malajsie a Thajska, nicméně u všech byl v normě. Asijské výrobky také měly více soli, než by bylo záhodno. Příliš vysoký obsah cukru u všech výrobků byl „korunován“ produktem ze Spojených států s 41,5 procenty.
Polovina těchto cereálií uváděla informace o obsahu jednotlivých látek vzhledem k doporučeným denním dávkám.

Kellogg's Smacks
Všech devět zastoupených výrobků mělo nízký obsah tuku, stejně jako soli. To ovšem neplatí o cukru. Průměrných 45 procent cukru a 55 procent cukru ve výrobku ze Spojených států řadí tyto cereálie mezi největší cukrové „bomby“. Informace o obsahu jednotlivých látek vzhledem k doporučeným denním dávkám neuvádí na obalu 56 procent výrobků, včetně českého vzorku.

Jsou české cereálie zdravější?

V přílišném obsahu cukru si v ničem nezadají s těmi ostatními. Navíc některé z nich mají vyšší obsah tuku a dokonce i transmastných kyselin a objevili jsme i výrobek s překvapivě nízkým obsahem vlákniny.
Celkem bylo testováno 15 druhů dětských snídaňových cereálií. Z hlediska obsahu tuku byla většina výroků v normě a obsahovala jeho menší nebo ještě přijatelné množství. Pouze cereálie Biskiti čokoládoví obsahovaly překvapivě velké množství tuku, a to 17 procent, což je vysoko nad průměrným čtyřprocentním obsahem tuku.
Ve dvou výrobcích od společnosti Bona Vita, Čokoflek a Šmudlův mls byl navíc objeven zvýšený obsah transmastných kyselin (1,5, resp. 1,3 procenta). Tyto mastné kyseliny, které byly dříve produktem průmyslového ztužování tuků, jsou jedny z nejhorších, co se zvyšování hladiny cholesterolu v krvi týče. Naměřená množství jsou nízká, nicméně u většiny ostatních výrobků se hodnoty pohybovaly pod 0,1 procenta. Vzhledem k tomu, že se jedná o čokoládové kuličky a lupínky, které nabízí téměř každý výrobce, není zvýšený obsah těchto látek nijak odůvodnitelný.
Velmi vysoký obsah cukru, u všech výrobků přes 22 procent, je důkazem, že se nejedná o výrobky vhodné ke zdravé snídani a že myšlenku „živit“ jimi své děti dlouhodobě byste si měli důkladně rozmyslet.
Co do obsahu soli byly všechny výrobky v pásmu nízkého obsahu, na rozdíl od některých zahraničních cereálií.
Nestlé Nesquik, Nestlé Chocapic, Lidl / Crownfield Choco Moons a Emco Biskiti čokoládoví jsou výrobky s vyšším obsahem vlákniny. Stále ovšem platí to, že jsou přeslazené, což vyšší obsah vlákniny nevykompenzuje.

Salámovci, buchťáci a spol.
Emco Biskiti čokoládoví je výrobek, který se v našem hodnocení umístil na posledním místě. Nejen že obsahuje mnoho cukru, ale i množství tuku je enormní. A tím hůře, že obsahuje téměř 8 procent nasyceného tuku.
Výrobce na obalu vyzdvihuje „zdravost“ svého výrobku poukazem na ovesné vločky, z nichž je složen, a na přídavek obilných klíčků. K dětem na zadní straně promlouvají karikatury buchťáka kynutého, salámovce tučňoučkého, klobásy masňácké a obézy velkého. Ti jsou zahnáni odvážnými biskity, kteří jsou zdraví a mrštní. To je velice úsměvný příběh, zejména je-li uveden na výrobku, který je mezi konkurencí zdaleka nejtučnější a velmi sladký.
Na angažované biskity máme jedinou radu. Nedávejte je dětem k snídani, pak jim v klidu můžete dopřát sem tam nějakou tu masňáckou klobásu nebo buchťáka od babičky. Tím se obézovi velkému vyvarujete rozhodně lépe.

Ke stažení:

Test s výsledky

Testované výrobky - dětské cereálie (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Dětské cereálie (15 výrobků)
poslední aktualizace: 1.11.2008


Přihlásit