Téměř zázračný laskavec

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2022 Obsah říjnového dTestu

Publikováno v časopise 11/2008

Zejména vynikající nutriční vlastnosti laskavce – amarantu, odolné hospodářské rostliny jihoamerického původu, mu daly přezdívku „zlato Inků“. V současné době k němu navíc obrací pozornost také Evropská unie, která zařadila výzkum jeho vlastností a možnosti produkce v Evropě do projektů financovaných v rámci 6. rámcového programu Evropské komise.

Základní složení

Řada látek prospěšných pro lidský organismus a jejich účinky jsou nicméně známy již v současné době. Amarantový olej například obsahuje vysokou koncentraci nenasycených mastných kyselin (až 70 procent). A kromě toho obsahuje amarant jako jediná známá rostlina specifickou látku squalen, která se jinak vyskytuje pouze v játrech žraloků a působí mimo jiné proti stárnutí kůže. Amarant také obsahuje vysoce hodnotné bílkoviny (16 až 17 procent) a má velmi vysoký obsah dietní rozpustné vlákniny. Stejně tak je v amarantu vysoký obsah minerálů (vápník, hořčík, železo, draslík a fosfor) i vitamínů (C, B, E).
Amarantový olej zlepšuje glykémii u diabetiků a snižuje cholesterol a krevní tuky, zlepšuje reakci organismu na fyzický a psychický stres, zvyšuje odolnost organismu proti bakteriím a virům, působí preventivně proti kardiovaskulárním nemocem a chrání tělo proti toxickým vlivům při kontaminaci vnějšího prostředí, včetně ionizující radiace.

Amarantový protein

Amarantové zrno má vysoký obsah proteinu (zhruba 18 procent) v porovnání s ostatními cereáliemi (8,5 až 14 procent). Je velmi bohatý na esenciální aminokyseliny; obsah těchto látek v amarantu (např. lysin) je třikrát vyšší než u ostatních obilovin či luštěnin. Amarantový protein neobsahuje gluten, což je nezbytná podmínka pro léčbu glutenové enteropatie. Naopak je bohatý na aminokyseliny obsahující síru, což je důležitý faktor v prevenci poškození očí a jater. Kombinací amarantového proteinu s dalšími rostlinnými proteiny lze údajně vytvořit složenou bílkovinu odpovídající plně bílkovině živočišné, avšak na rostlinném základě. Je to tedy optimální surovina pro vegetariány a vegany.
Právě v kombinaci s žitnými či pšeničnými (i jinými) moukami lze koupit amarantovou mouku nebo amarantové pečivo i na tuzemském trhu. Jak ovšem podotýkají dietologové, podíl amarantové mouky ve směsích s jinými moukami je obvykle velmi malý, takže výše zmiňované účinky se neprojevují zas tak razantně.

Amarantový škrob a sacharidy

Amarantové zrno obsahuje 57 procent škrobu (obiloviny 66 až 76 procent) a má mimořádně malá škrobová zrnka. To umožňuje vysokou rozpustnost i ve studené vodě, vysokou absorpci vody a především vyšší stravitelnost. Amarantový škrob je tak vhodný především pro výživu dětí, používá se také ve specielních nutričních režimech (sportovci, starší osoby, rekonvalescenti po úrazech a operacích). Malá škrobová zrna jsou velmi vhodná při použití ve farmaceutickém průmyslu a kosmetice. Zrno amarantu téměř neobsahuje monosacharidy a disacharidy (jednoduché cukry), polysacharidy (komplexní, „složité“ cukry) jsou zastoupeny právě zmiňovaným škrobem.

Amarantová vláknina

Zrno amarantu obsahuje až 20 procent dietní vlákniny, z toho téměř polovinu vlákniny rozpustné (amylopektin). Podle předního tuzemského dietologa profesora Zadáka je přitom dietní vláknina nepostradatelnou složkou výživy. Její doporučený denní příjem by měl činit 35 až 40 gramů, podle výzkumů je ale realitou zhruba třetinový denní příjem této látky. Dietní vláknina je jednou ze základních látek v prevenci civilizačních chorob, jako jsou onemocnění srdečního a cévního systému, metabolická onemocnění, obezita, cukrovka či choroby tlustého střeva a konečníku.
Na tuzemském trhu se s výrobky z amarantu může spotřebitel setkat zejména v lékárnách, v potravinářství je podíl amarantové mouky obsažen v některých pekárenských výrobcích. Poměrně malý podíl amarantových mouk ve směsných moukách je dán zejména její vysokou cenou. Přesto je zejména pro děti vhodné v případě, že se v prodejnách v našem okolí amarantové výrobky dají koupit, zařadit je do jejich jídelníčku. Například právě ke snídani…

Přihlásit