Amazon žaluje další poskytovatele falešných recenzí

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 5.5.2016   

Internetový gigant Amazon žaluje provozovatele pěti webových stránek, které slibovaly obchodníkům zajištění pozitivních recenzí za úplatu. Jedná se již o třetí podobnou žalobu od loňského dubna. Informuje o tom americký spotřebitelský server Consumerist.

Amazon z nelegálních obchodních praktik obvinil provozovatele internetových stránek PaidBookReviews.org, AmazonVerifiedReviews.com, AmazonReviewsStar.com, BuyAmazonReviews.info a ReviewConnections.com. První z žalovaných nabízel recenze pouze v knižním obchodě Amazonu, zbývající čtyři své působení nijak neomezovali.

AmazonVerifiedReviews.com obchodníkům nabízela, jak napovídá i samotný její název, „100% pozitivní a ověřené recenze“, nezmínila však, že se bude jednat o falešné recenze. Své recenzenty přitom podle Amazonu rekrutovala na hackerských stránkách, lákala je na příslib produktu zdarma, pokud na Amazon zkopírují její text pozitivní recenze.

Poslední tři obchodníci s falešnými recenzemi se svými nekalými úmysly netajili a svým klientům vysloveně slibovali „super useful reviews that we made up“ čili „super užitečné recenze, které jsme vytvořili“, jinak řečeno „vycucali si z prstu“.

Kolik si nepoctivci účtovali za fiktivní recenze, to Consumerist uvádí pouze v případě PaidBookReviews.org. Její provozovatelé prodávali pozitivní recenze po balíčcích. Pět recenzí vyšlo klienta na 125 dolarů, sto pak na 2200 dolarů.

Amazon společnosti žaluje za klamavé obchodní praktiky, cybersquatting a neoprávněné používání obchodní značky. Jeho cílem není ani tak přinutit provozovatele k zaplacení pokuty, jako odstranit veškeré služby, které psaní falešných recenzí za úplatu nabízejí.

Jak již bylo řečeno, Amazon bojuje s autory falešných recenzí již delší dobu. Loni v létě například proti klamavým recenzím nasadil algoritmus umělé inteligence, která se sama učí, jak rozeznat falešnou recenzi od pravé. Nepoctivci se ovšem přizpůsobili a naučili se zneužívat různé výjimky v pravidlech Amazonu, například výjimku pro betatestery. Ta umožňuje recenzovat produkty, které ještě nebyly uvedeny na trh a být za recenzi hmotně odměněn, ovšem pouze v případě, pokud je recenze řádně označena. Někteří „betatesteři“ však zvládli za jeden měsíc vyplodit stovky podezřelých recenzí na výrobky, které ještě nebyly uvolněny ani do testovacího provozu.
 

Přihlásit