Jak vybrat kloubní výživu

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2022 Obsah říjnového dTestu

Aktualizováno: 3.5.2016

Lékárny, ať už kamenné nebo internetové, specializované prodejny či běžná obchodní síť nabízejí poměrně širokou škálu doplňků stravy, které jsou určeny „na klouby“. Obsahují látky, které by mohly bolavým artrotickým kloubům přinést úlevu. Je třeba však mít na paměti, že doplňky stravy nejsou určeny nemocným ani nepředstavují univerzální spásu od bolesti.

Doplňky stravy mají jiné postavení na trhu než léky. Na rozdíl od léků je uvedení na trh nového doplňku stravy zapotřebí pouze ohlásit Ministerstvu zemědělství ČR. Nemusí se u nich prokazovat účinnost, jedinou jeho povinností je neublížit lidskému zdraví. Některé doplňky stravy však mohou obsahovat stejné účinné látky jako léky.

Doplňky stravy, které jsou určeny k  preventivnímu užívání nadměrně zatěžovaných kloubů, mohou obsahovat tyto látky:

extrakt z Boswellie serraty – této rostlině se připisují protizánětlivé účinky

cetylmyristoleát (CMO) – připisuje se mu schopnost ulevit od příznaků artritidy

chondroitin sulfát – látka, která vykazuje protizánětlivé účinky, je přirozenou součástí chrupavky, doporučená denní dávka je 1200 – 1500 mg/den

glukosamin sulfát – látka s protizánětlivými účinky, připisuje se jí schopnost regenerovat poškozenou pojivovou tkáň, doporučená denní dávka je 500 – 3000 mg/den

kyselina hyaluronová – tlumí bolest při artritidě, připisuje se jí schopnost mírnit otoky

měď - aktivuje enzymy, které prospívají regeneraci chrupavky

mythylsulfonylmethan (MSM) - připisuje se mu schopnost tlumit zánět a zregenerovat tkáně

želatina – vyrábí se z kolagenu, připisuje se jí schopnost zpevňovat strukturu a zvyšovat odolnost kloubní chrupavky

Příčin bolestivosti a ztuhlosti kloubů může být celá řada, proto je dobré jakýkoli zdravotní problém vždy konzultovat s lékařem. Doplňky stravy neublíží, ale nelze od nich očekávat řešení na všechny problémy. V případě účinných látek chondroitin sulfátu a glukosaminu některé studie prokázaly pozitivní vliv na zastavení progrese artrózy, ovšem až v dlouhodobém časovém horizontu a v poměrně vysokém dávkování.

Databáze testovaných výrobků

Kloubní výživa (19 výrobků)
poslední aktualizace: 5.5.2016


Přihlásit