Zámkové systémy (2): Bezpečná vložka za babku?

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Přečtěte si nový dTest

Publikováno v časopise 11/2008

V seriálu o zámkových vložkách a jejich technice nahlédneme tak trochu pod pokličku „kuchařů“ zámkových systémů i přes ramena konstruktérů. Nahlédneme do obchodní politiky prodeje zámkové techniky trochu jinak, než bývá zvykem. Vstoupíme za oponu současných „nemocí“ vložek zámků, kterými jsou metody bumping, vyhmatání, measure-method, zie-fix apod. Ale hlavně si povíme, co jsou to zámky a jak se na tyto mechanismy dívat při jejich nákupu.
Před měsícem v prvním části seriálu jsme si povídali o těle a válci vložky; ty jsou základem celého mechanismu a také zdrojem jeho největšího problému. Systém stavítek musí po vysunutí klíče aktivně blokovat válec proti jeho otočení a následnému odemčení. Konstruktéři zámkových systémů jsou pod tlakem, tlačí na ně majitelé zámkařských firem, technologie a v neposlední řadě i ekonomika výroby. Majitel firmy chce od konstruktéra úžasnou, bezpečnou vložku, ale za babku.
Velké i malé firmy mají většinou svého hlavního konstruktéra, který musí lpět na tradiční konstrukci a musí dodržovat charakter produkované vložky. Dále musí sledovat ekonomiku hromadné výroby, zajištění servisu a inovaci důležitou pro obchodníky. Konstruktéři se tak dostávají mezi „dva mlýnské kameny“ a jenom trnou, kdy se zase objeví nová metoda překonávání zámkové techniky, která se týká i jejich zámků.


Přihlásit