Jak vybrat kuchyňskou váhu

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.7.2023

Kuchyňská váha by neměla chybět ve výbavě žádného kuchaře. Stejně jako u ostatních spotřebičů a pomocníků do domácnosti je ale jejich nabídka na trhu velmi široká a nemusí být vždy snadné vybrat tu pravou. Abyste nesáhli vedle, přečtěte si několik našich rad pro výběr té, která bude šitá na míru právě vám.

  • Vaříte a pečete-li často pro větší množství lidí, měli byste při výběru primárně hledět na nosnost přístroje, která se u jednotlivých vah velmi liší. V našem testu se rozpětí pohybovalo od dvou do patnácti kilogramů.
  • Pokud budete váhu často přenášet, nepřehlédněte údaj o její hmotnosti. Ta se u jednotlivých modelů také velmi liší – v našem testu bylo rozpětí od 250 g do více než 800 g.
  • Nezanedbatelným faktorem pro výběr konkrétního modelu je také velikost a tvar vážicí plochy. Uvědomte si, jakou mísu nejčastěji používáte pro přípravu pokrmů, nebojte se ji přinést do obchodu a vyzkoušet, jak „pasuje“ na konkrétní váhu. Pokud se chcete podobným starostem vyhnout, volte váhu, která má integrovanou mísu.
  • Pokud máte ohledně těchto parametrů jasno, můžete se rozhodnout, zda dáte přednost váze mechanické, nebo digitální. Ceny obou typů začínají na zhruba 100 korunách a končí v řádu tisíců korun. Odlišnost se projeví při používání v praxi. U vah digitálních uvidíte na displeji přesný údaj o vážené hmotnosti, u těch mechanických vám jej ukáže ručička na stupnici. U menších zátěží, třeba jeden či dva gramy, by tak u některých stupnic mohlo hrozit, že rozdíl rozeznáte nepřesně nebo vůbec. Pokud ale odvažujete spíše větší objem surovin a navíc oceníte i design váhy, může vám dobře posloužit právě některá z mechanických, které jsou na současném trhu k dostání i v různých originálních retro provedeních. Ve srovnání s digitálními modely mají výhodu v tom, že se obejdou bez baterií.

Databáze testovaných výrobků

Digitální kuchyňské váhy (20 výrobků)
poslední aktualizace: 3.8.2023
Kuchyňské váhy (16 výrobků)
poslední aktualizace: 5.5.2016


Přihlásit