Černé ovce: Ve správný čas ve správném bytě

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2020 Obsah květnového dTestu

Publikováno v časopise 11/2008

Mezi námi žijí lidé, kteří měli to štěstí, že jejich byty město prodávalo v první, druhé nebo i ve třetí vlně privatizace bytového fondu. Původní levný výprodej se s každou další vlnou navyšuje a nájemníci, kteří bydlí v bytech celý život, se diví, proč je nemohli koupit levně před deseti lety. Proč jim tehdy město říkalo, že se ty jejich byty nebudou prodávat a teď najednou v rámci čtvrté vlny privatizace bytového fondu na prodej jsou.
A tady začíná dnešní příběh.

Radnice Prahy 3 se rozhodla, že v rámci čtvrté vlny privatizace prodá panelové domy na Jarově a také starý činžovní dům ve Slezské ulici. Kdo nezná Prahu, tak tomu musím vysvětlit, že Slezská ulice je téměř v centru, jsou to vlastně Vinohrady, a je odtud jen pár metrů ke stanici metra na Náměstí Jiřího z Poděbrad. Jarov nepatří k lukrativním částem Prahy, ale ti, kteří tady bydlí v panelácích, často ještě s umakartovým jádrem, to tady mají rádi. Je to jejich domov.
Radnici Prahy 3 se podařilo nájemníky z Jarova velmi rozzlobit. Důvodem byly znalecké posudky, které vypracovala soudní znalkyně Hana Kaiprová. Na jejich základě bude radnice panelové byty prodávat za 26 až 27 000 Kč/m2 a byty ve Slezské za 8 až 12 500 Kč/m2. Ne, nespletla jsem se, je to přesně tak a ne naopak (i když naopak by bylo docela pochopitelné).

Nájemníci z Jarova nás pozvali na zastupitelstvo Prahy 3, kde se mělo o paradoxním prodeji hlasovat. Vzadu v sále seděli rozzlobení občané a nebýt člena zastupitelstva Matěje Stropnického asi by se ani nedostali před hlasováním ke slovu. A tak mohly ze zadních řad zaznívat rozzlobené hlasy, padat otázky, na které však nikdo neodpověděl. Paní starostka řekla, že prý se vyjádří písemně. A pak se hlasovalo. Ačkoliv mnozí zastupitelé vůbec nečetli materiály k prodeji bytů, ačkoliv nájemníci zpochybňovali znalecké posudky, přesto byl prodej bytů schválen. Jen na okraj: v domě ve Slezské bydlí zástupce starosty Zdeněk Lochman, který seděl v čele stolu a měl prodej obhájit. Řekl, že znalecké posudky byly vypracovány soudní znalkyní a jsou v pořádku.

S kamerou jsme zavítali do dvou realitních kanceláří. Shodně nám potvrdili, že tržní cena bytu ve Slezské je podle vybavení 60 až 70 000 Kč/m2, kdežto na Jarově v panelovém domě 33 až 38 000 Kč/m2. Kdo se kdy o koupi bytu zajímal, a nemusí být soudním znalcem, ví, že mnohem žádanější a proto také dražší jsou byty ve staré zástavbě. Jak je možné, že soudní znalkyně je zcela jiného názoru? Zavolala jsem jí. Na kameru mluvit nechtěla, jen potvrdila, že její znalecké posudky jsou správné a že ten dům ve Slezské je v hrozném stavu.


Přihlásit