Mercola spotřebitelům nesliboval jen opálení. Podle reklamy měla jeho solária pomáhat s prevencí rakoviny, léčit kožní choroby a zpomalovat stárnutí pleti. Žádný z těchto slibů však nebyl podepřený ničím jiným než citacemi jisté studie British Journal of Dermatology, které byly ale zcela vytržené z kontextu. O svých výrobcích dále tvrdil, že jejich používání doporučuje i vládní agentura Food and Drug Administration (FDA) či nezisková organizace Vitamin D Council. Skutečnost je ale taková, že si Mercola doporučení od FDA vymyslel a podporu od organizace Vitamin D Council si jednoduše koupil.
Podle FTC se ovšem jednalo o jasné a velmi nebezpečné klamání spotřebitele. Mercola tak musí ukončit prodej veškerých výrobků pro opalování, navíc musí odškodnit všechny, kteří opalovací lůžka zakoupili, a to v celkové výši přes pět milionů amerických dolarů.
Nejedná se o první případ, kdy dr. Mercola porušoval zákon. První pokutu za klamavou reklamu dostal již v roce 2005, prodával tehdy kokosový olej a chlorellu jako „zaručený lék“ na rakovinu. Za podobné přečiny byl trestán již čtyřikrát, v prodeji a agresivní propagaci nefungujících a potenciálně škodlivých všeléků však Mercola stále pokračuje.
Internetovým uživatelům je dr. Mercola také známý jako šiřitel dávno vyvrácených hoaxů a konspiračních teorií, například o škodlivosti mobilního a wi-fi signálu či ohřevu jídla v mikrovlnné troubě, popírá však například i to, že by virus HIV způsoboval AIDS.