Altroconsumo kritizuje reklamu na palmový olej

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 13.4.2016   

Ke kritikům palmového oleje se přidala i italská spotřebitelská organizace Altroconsumo. Nelíbí se jí totiž reklama, která jej propaguje jako zdravý přírodní produkt. Altroconsumo také upozorňuje na ekologické dopady jeho výroby.

Reklama italské aliance výrobců palmového oleje tento produkt prezentuje za pomocí obrazů nádherné přírody s relaxační hudbou v pozadí. Palmový olej pak představuje jako zdravý a přírodní produkt, který může být vyráběn i eticky a citlivě k životnímu prostředí.

Altroconsumo však říká, že na této reklamě je špatně téměř všechno. Palmový olej sice rozhodně není vyslovený toxin, jak se ho někteří snaží prezentovat, rozhodně se však nejedná o zdraví prospěšnou látku. Na to obsahuje příliš mnoho nasycených mastných kyselin.

Největší problém se sdělením reklamy je v tom, že spot představuje palmový olej jako produkt ekologického zemědělství. Realita ovšem svědčí o něčem jiném. Pěstitelé palmy olejné kácí či vypalují deštné pralesy. Symbolem ničených pralesů v Malajsii a Indonésii se tak stali kriticky ohrožení orangutani, kteří kvůli nadměrnému a bezohlednému pěstování palmy olejné přicházejí o své přirozené prostředí.

Altroconsumo na rozdíl od reklamy, která byla spíše křiklavě nevydařeným pokusem vylepšit pověst palmového oleje, chválí novou legislativu, jež výrobcům nakazuje uvádět palmový olej ve složení jmenovitě, nikoli ho jen schovávat pod nicneříkajícím označením „rostlinný olej“. Italští výrobci se sice proti tomuto rozhodnutí bránili, podle Altroconsumo však mají spotřebitelé nárok na přesné informace o produktech.
 

Přihlásit