Lákavé nabídky výher čtěte „mezi řádky“

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.4.2016   

Zřejmě mezi námi není nikdo, kdo by se doposud nesetkal s „jedinečnou, neopakovatelnou či skvělou“ nabídkou na snadnou výhru. Pokud nabídku hned nevyhodíte do koše a začnete o ní uvažovat, zamyslete se nad tím, proč vám společnost tak skvělou nabídku vlastně činí. Čí prospěch tím sleduje? V případě slibované výhry opravdu může jeden nebo několik jedinců vyhrát, kdo se jim ale na výhru skládá? Navíc existují i podvodné společnosti, které žádné výhry neproplácejí.

Spotřebitelský problém? Volejte poradnu dTestu na telefonním čísle 299 149 009. Naši poradci jsou připraveni vám pomoci každý všední den od 9 do 17 hodin.

U výherního automatu je každému jasné, jak funguje. Hráči „krmí“ automat penězi, ze kterých je následně vyplacen náhodný výherce. Ne všechny peníze jsou však určeny na výhry, část z nich tvoří příjem provozovatele. Na stejném principu jsou založeny i sázkové kanceláře a společnosti slibující různé výhry – z peněz získaných od sázkařů se část vyplatí výhercům a část si nechává provozovatel. Iluze snadného výdělku „bez práce“ je u veškerých her založených na náhodě či obsahujících prvky náhody skutečně jen iluzí.

Na následujícím náhodném příkladu lákavé nabídky si můžeme ukázat, jakými triky se nás její poskytovatelé snaží vtáhnout do hry a jak je důležité pozorně číst všechny údaje na nabídce. Nabídka byla vložena do volně prodejného časopisu, nebyla tedy doručena na konkrétní jméno a adresu.

TARSAGO Media Group vlastní od roku 2013 pobočky americké mediální skupiny Reader´s Digest v České republice, Polsku, Rumunsku, Maďarsku a na Slovensku. Zaměřuje se na zásilkový obchod s produkty Reader´s Digest, v ČR vydává též časopis Receptář. Zákazníky nebo alespoň kontakty na ně získává pořádáním spotřebitelských soutěží. Databázi kontaktů následně využívá při realizaci vlastních direct marketingových kampaní nebo v kampaních svých klientů.

Jak je vidět, nabídka vyvolává více otázek než odpovědí. Ani na webových stránkách společnosti jsme o ní nenašli bližší informace. Jsou nepřesné formulace a chybějící údaje projevem amatérismu, nebo záměrem? Co od této aktivity daná společnost očekává?

S velmi vysokou pravděpodobností nerozdává výhry jen tak (má-li je v úmyslu vyplatit). Zároveň výhru nepodmiňuje nákupem nějakých produktů. Jak jsme zjistili zavoláním na uvedené telefonní číslo, cílem akce je pouhé získání kontaktu, na jehož základě bude společnost následně oslovovat „klienta“ s komerčními nabídkami. Kontakty jsou i cennou komoditou v byznysu. S databázemi klientů se běžně obchoduje a bývají častým zdrojem příjmů společností pořádajících obdobné „tajemné soutěže“.

Společnost, která od vás získá vaše osobní údaje, vždy potřebuje váš souhlas s jejich zpracováním a uchováváním. Zajímejte se tedy o to, jestli ve svých podmínkách neuvádí, že osobní údaje klientů může předat (prodat) třetí osobě. V případě, že získané kontakty ze soutěže jsou předmětem obchodu, dočkáte se mnohem spíše než výhry přívalu reklamních sdělení od nejrůznějších subjektů.


Přihlásit