Podvodník i přes zákaz pokračuje v prodeji kurzů pro batolata

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 7.4.2016   

Někteří nepoctivci jsou nepoučitelní. Americká Federal Trade Comission (FTC) již před dvěma lety zakázala samozvanému odborníkovi na vzdělávání a výchovu nejmenších Robertu Titzerovi nabízet DVD kurzy, které prý mají pomoci nejmenším dětem naučit se číst. Titzer však zákaz ignoruje a nabídku kurzů spustil nanovo, pouze pod jiným názvem. FTC se tak bude opět zabývat jeho případem.

Robert Titzer dlouhodobě zahlcoval Američany reklamou na své zázračné výukové kurzy pod názvem „Your Baby Can Read“, které slibovaly přesně to, co bylo uvedeno v názvu. Za pomoci metody, již propagoval jako revoluční, se měly naučit číst i děti ve věku od devíti měsíců. Od tří letu věku by pak neměly mít problémy ani s delšími knihami, například s příběhy Harryho Pottera.

Jenomže Titzerova zázračná metoda nefungovala. „Odborná studie“, na níž byla založena, byla FTC shledána za manipulativní, selektivní a nevědeckou. Titzerovy sliby rodičům se pak nedaly omluvit ani reklamní nadsázkou. FTC proto „odborníkovi na výchovu“ zakázala další prodej výukových kurzů i používání ochranné známky „Your Baby Can Read“, která sama o sobě obsahovala klamavou reklamu. Titzer pak musel zaplatit pokutu ve výši 300 tisíc amerických dolarů.

Titzer se však rozhodl verdikt FTC obejít. Od používání původní ochranné známky sice skutečně upustil, kurzy však spustil nanovo, pouze pod novým názvem „Your Baby Can Learn“. Obsah DVD, jež v rámci kurzu prodává, je prakticky totožný s původními výukovými metodami a Titzer opět svou metodu prezentuje jako vědeckou – na základě té samé studie, již FTC vyvrátila.

Nezisková organizace Coalition for Coomercial-Free Childhood (CCFC) se proto obrátila na FTC, aby znovu přezkoumala Titzerovy aktivity. Podle CCFC se Titzer opět dopouští agresivní a klamavé reklamy, je tedy na čase, aby FTC opět otevřela jeho případ.

Na rodiče útočí mnozí nepoctivci, kteří slibují zázraky pro jejich děti. V USA jsme se tak již setkali například s vitamínovými doplňky, které měly pomoci dětem s vadou řeči, aby se rozmluvily. Po celém světě, ale i v České republice jsou známé případy mnohých šarlatánů, kteří slibují rodičům nemocných dětí různé všeléky – včetně tak nebezpečných substancí, jako je chloritan sodný prodávaný pod obchodním názvem CDS či MMS. Toto průmyslové bělidlo je propagováno jako lék na veškeré fyzické i duševní nemoci, ve skutečnosti se však jedná o nebezpečnou žíravinu.
 

Přihlásit