Lesky a balzámy na rty mohou obsahovat karcinogenní minerální oleje

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.4.2016   

Endokrinní disruptory nejsou jedinou škodlivou látkou, která se může nacházet v kosmetice. Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW) varuje před karcinogenními minerálními oleji, které se často vyskytují v balzámech a lescích na rty.

Test německé spotřebitelské organizace odhalil přítomnost minerálních olejů v pěti z 25 testovaných lesků na rty. Jednalo se zvláště o takzvané MOAH, tedy o minerální oleje s nasycenými uhlovodíky. Tato látka je zařazena na seznam potenciálních karcinogenů. Navíc je prokázáno, že se může snadno hromadit v lidském těle. Pokud je obsažena v balzámu či lesku na rty, do organismu se dostane velmi snadno. Jak uvádí SW, v jednom testovaném vzorku představovaly MOAH celá 2,5 % obsahu.

Výrobci ovšem použití škodlivých olejů před spotřebitelem tají. Často je schovávají pod položkami jako parafín, vazelína, ceresin či Cera Microcristallina. Stále se ovšem jedná o látky, které by se neměly používat v přípravcích pro péči o rty.

SW uvádí, že minerální oleje jsou levné, bez vůně a bez zápachu, navíc nejsou alergenní. Proto byly až donedávna mezi výrobci kosmetiky velice oblíbené jako základní složka pro krémy či balzámy. Potíž nastala ve chvíli, kdy bylo zjištěno, že se jedná o potenciální karcinogen. Jejich použití v kosmetických výrobcích sice v Německu není zakázáno, SW však spotřebitele vybízí k opatrnosti.

Německá spotřebitelská organizace se problematice minerálních olejů věnuje již delší dobu, minulý rok například zkoumala, zda se tyto látky používané v tiskařských barvách nemohou uvolnit například z potištěného sáčku do pečiva. Výsledek testu byl však naštěstí pro spotřebitele negativní.
 

Přihlásit