Nebezpečné dětské jízdní kolo Velamos

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Publikováno v časopise 11/2008

Kdykoliv se časopis TEST zaměřil na dětská jízdní kola, vždy hlásil nálezy nebezpečných výrobků. V loňském roce například upozornil na devět z deseti testovaných kol, které nesplňovaly bezpečnostní parametry a děti tak byly vystaveny zbytečnému riziku. V těchto dnech se rozeběhly zkoušky dvanácti značek jízdních kol pro nejmenší děti, která byla zakoupena v průběhu října. A protože kolo patří mezi tradiční vánoční dárky, časopis TEST varuje před prvním zvlášť nebezpečným výrobkem.

Dětské jízdní kolo Magic kdysi renomované značky Velamos nesplňuje bezpečnostní požadavky a může ohrozit malé jezdce.  Při testu se zjistily následující vážné nedostatky:

  • Vzdálenost šlapátek od země: šlapátka jsou příliš nízko od země a při náklonu kola (např. zatáčení, otáčení) škrtají o zem. Riziko: ztráta stability kola a pád jezdce.
  • Rukojeti řídítek: rukojeti nejsou na svém konci rozšířené; jejich průměr činí pouze 29 mm, bezpečnostní požadavek diktuje minimálně 40 mm. Riziko: při pádu může úzký konec rukojeti zranit zejména měkké části břicha jezdce.
  • Stabilizační kolečka: při demontáži stabilizačních koleček dochází k uvolnění uchycení osy zadního kola. Riziko: po demontáži koleček je jízdní kolo nepoužitelné, neboť zadní kolo nebude pevně spojeno s rámem. Jízda na takovém kole by představovala značné riziko pro jezdce.
  • Brzdy: jízdní kolo je vybaveno pouze jedním brzdovým systémem (protišlapací brzda), ačkoliv musí být vybaveno dvěma brzdovými systémy (na zadní i přední kolo).

Test dětských jízdních kol bude ukončen na přelomu listopadu a prosince a s výsledky budou spotřebitelé seznámeni na webových stránkách www.dtest.cz a v prosincovém vydání časopisu TEST.


Diskuze

Diskuze je dostupná pouze pro přihlášené uživatele.

Přihlásit