Jak na mechanické zámky

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Publikováno v časopise 7/2008

Klíč cylindrické vložky má zářezy různých hloubek (říká se tomu sestava), do kterých zapadají stavítka vložky. Když se klíč zasune do vložky a když všechna stavítka zapadnou do správné hloubky, může se jím otočit a vložka se otevře. Naprostá většina mechanických vložek, byť mají garantovanou bezpečnost, jde otevřít bez originálního klíče a bez poškození. A není to ani nějak složité…

Bumping

Jednoduchá, účinná a technicky nenáročná metoda (též zvaná bumpkey method, SG method, nedestruktivní dynamická metoda).
K překonání vložky slouží vhodně upravený neoriginální klíč (tzv. úderový klíč, bumpkey) a kladívko či držadlo šroubováku. Fyzikální podstata dumpingu je založena na principu „biliárové koule“ (po klepnutí do první odletí až ta poslední) – po poklepu na bumpkey spadnou stavítka do polohy „otevřeno“. Bumbingu odolávají zámky ovládané trezorovým klíčem, lamelovou cylindrickou vložkou a vložky magnetické.
Sady úderových klíčů s vysokou účinností lze snadno sehnat na internetu (cena sady, včetně CD s návodem, cca 500 Kč); profily klíčů jsou vybrány tak, aby odpovídaly běžně používaným vložkám. Úderové klíče lze použít i pro pull-back metodu a minimal-movement.

Lockpicking a raking

Základní technikou lockpikingu je tzv. „vyhmatání“ správných pozic stavítek vložky. Středem vložky se otáčí nástrojem a postupně se zamačkávají stavítka do správné polohy (stavítko mírně cvakne a přestane pružit); poté se vložka otevře.
Při rakingu se používá více nástrojů; jeden se lehounce snaží otočit vložkou, druhým se zatlačují všechna stavítka najednou do poloviny a poté se prudce škubne. Vložka povolí po jednom až patnácti pokusech.
Nástroje potřebné pro lockpicking a raking lze taktéž snadno koupit na internetu. Sada nejčastěji používaných nástrojů (8 planžet a 4 napínáky, CD s návodem) vyjde přibližně na 450 korun.


Přihlásit