Which? varuje před nákupem padělaného zboží

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 22.3.2016   

Obrat výrobců a prodejců padělaných šperků, tašek a jiných módních doplňků každoročně činí 3,5 milionů liber. Jak upozorňuje britská spotřebitelská organizace Which?, takové výrobky bývají často nekvalitní a jejich koupí spotřebitel navíc podporuje organizovaný zločin. 

Which? uvádí, že značkoví výrobci kvůli obchodu s padělky přicházejí každoročně o 13 až 14 procent potenciálního výdělku, což může mít na svědomí až 27 tisíc zrušených pracovních míst.

Nejvíce padělků, celkem dvě třetiny objemu prodejů v celé Evropské unii, se podle Which? prodá v Itálii, Francii, Španělsku a Německu. Prodávané padělky přitom často bývají nekvalitní a mohou být i zdraví škodlivé. Z jejich prodeje je navíc financován organizovaný zločin.

Za to, že prodej falšovaného zboží neklesá, podle Which? může také to, že se zvýšila vizuální propracovanost padělků, které často bývají k nerozeznání od originálů. Starší test britské spotřebitelské organizace ukázal, že spotřebitelé se při určení pravosti, pokud jsou jim poskytnuty k porovnání padělek i originál, pletou přibližně v jednom z pěti případů.

Jak jsme psali již dříve, prodejci padělaného zboží také změnili taktiku. Padělky již nejsou prodávány v e-shopech za podezřele nízké ceny, stránky prodejců jsou nyní dělány profesionálně a ceny prodávaných padělků bývají v průměru jen o dvacet procent nižší než u originálních výrobků. Mnozí spotřebitelé je tak považují za výprodejové akce.

Which? rovněž uvádí, že se nefalšují zdaleka jen drahé módní doplňky. Příkladem je diskontní řetězec Poundstretcher, který prodává drogerii a potřeby do domácnosti. Na jeho pultech se objevily padělky šamponů Head & Shoulders či pracího prášku Ariel, tedy běžného drogistického zboží. Společnost Procter & Gamble, která je výrobcem obou produktů, již na prodejce padělků podala žalobu.
 

Přihlásit