Svolávání vozů v rámci dieselgate má ve Slovinsku mezery

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 17.3.2016   

Slovinská spotřebitelská organizace Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) hlásí problémy se svoláváním vozů postižených kauzou dieselgate z koncernu Volkswagen do servisu. Svolání vozů značek Seat a Škoda má být totiž neoficiální a hrozí, že mnohé vozy se do servisu nedostanou.

Prvního března letošního roku bylo ve Slovinsku spuštěno svolávání dieselových vozů značek VW, Seat a Škoda, jež byly osazeny takzvaným defeat device čili speciálním softwarem, který po dobu testování vozu snižuje emise oxidu dusíku, do servisů. Prvním modelem, jehož se svolání dotklo, byl VW Amarok. Svolávání vozů má pokračovat minimálně do konce letošního roku, ZPS počítá s tím, že servis navštíví okolo 44 000 vozidel.

Problém představuje rozdílný statuts svolávání různých značek vozidel. Zatímco svolávání vozů značky VW probíhá oficiálně a s patřičnou informační kampaní, vozy značek Seat a Škoda již takové štěstí nemají. Ačkoli je v plánu i jejich cesta do servisu, chybí jakákoliv komunikace skrze oficiální komunikační kanály. Hrozí tak, že velká část motoristů se o akci nedozví a vozidla do servisu nepošle. Neoficiální svolávání vozů také znamená, že slovinské ministerstvo dopravy nemá na stole kompletní seznam dotčených modelů ani údaj o přibližném počtu vozidel, jež by se měla dostavit do servisu.

Nové informace pro evropské spotřebitele hlásí i samotný Volkswagen. Při jednání s Evropskou spotřebitelskou organizací BEUC jeho zástupci přislíbili odstranění defeat devices během povinných servisních prohlídek u veškerých dotčených vozidel. Menší komplikace mohou prý nastat u modelu Passat, protože technické řešení problému s defeat device u Passatu ještě není definitivně dotaženo do konce. Počítá se tedy se zpožděním řešení. Opravy ostatních modelů má VW již schváleny od německého Spolkového úřadu pro silniční provoz.

Upřesněny jsou i informace na webových stránkách Volkswagenu ve všech evropských jazycích. Spotřebitelům automobilka vyšla vstříc i tím, že prodloužila lhůtu, v níž mohou jednotliví spotřebitelé vznášet své nároky na odstranění defeat device.

Podle BEUC je sice snaha VW chvályhodná, pořád ale nestačí. Evropští spotřebitelé by podle ní měli mít nárok na odškodné v podobné výši, jaké již obdrželi američtí motoristé. BEUC proto plánuje sestavit tým právníků, který by se postaral o precedens ohledně odškodnění pro spotřebitele.
 

Přihlásit