Jak vybrat švestková povidla

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 24.2.2016

Povidla by měla být jednoduchá ovocná zavařenina vyrobená z velkého množství švestek. Mohli bychom očekávat, že budou všechna stejná, ale rozdíly mezi nimi existují. A proto se ani u nich bez důkladného čtení etiket neobejdeme.

Základem povidel je ovoce. Nemusí se jednat pouze o švestky, proto je třeba na obalu najít zákonný název výrobku, ve kterém je uvedeno, z jakého ovoce jsou povidla vyrobena. Podle české vyhlášky 157/2003 Sb. existují:

  • povidla švestková
  • povidla ze švestek a jablek
  • povidla jablečná
  • povidla z hrušek a jablek

Také by nás měl zajímat obsah ovoce ve výrobku. Na obalech se uvádí poblíž složení jako množství ovoce, které bylo použito na výrobu 100 gramů výrobku. V případě švestkových povidel se musí jednat alespoň o 170 gramů švestek na 100 gramů povidel. Na trhu existují i výrobky s vyšším deklarovaným množstvím švestek.

Poblíž údajů o obsahu ovoce by měla být uvedena i věta o celkovém obsahu přírodních sladidel ve 100 gramech výrobku. Tato informace neříká nic o celkovém množství cukru, ani nevyjadřuje, jak moc byla povidla doslazena. Jedná se o celkovou refraktometrickou sušinu celého výrobku, zjednodušeně řečeno, údaj vyjadřuje, kolik vody se během výroby vyvařilo, tedy jak moc jsou povidla zahuštěna. Podle vyhlášky 157/2003 Sb. musí být refraktometrická sušina nejméně 60 %, což je nezbytné minimum pro to, aby se nekazila. Pokud najdete na etiketě obsah přírodních sladidel nižší než 60 gramů na 100 gramů výrobku, jedná se nejspíše o chybu v označení.

Povidla se mohou doslazovat a nemusí. Pokud byste měli zájem o neslazená, je potřeba prostudovat seznam složek, kde přidaný cukr musí být uveden. Někteří výrobci vedle cukru používají i glukózový nebo glukózo-fruktózový sirup. Neslazená povidla je možné koupit, ale pravdou je, že většinu nabídky tvoří ta doslazovaná.

Při výběru můžete zohlednit i obsah přídatných látek. Bez některých z nich – zahušťovadel, barviv a konzervantů se povidla obejdou a není problém najít výrobky, které je neobsahují.

Povidla jsou často balena do křehkých plastových (polypropylenových) kelímků. Dejte proto při výběru pozor, zda kelímek není prasklý, nechybí mu víčko nebo není poškozen uzávěr z hliníkové folie. Opatrní byste měli být i při následné cestě z obchodu, plastové obaly mohou snadno prasknout i při relativně malém nárazu.

Databáze testovaných výrobků

Švestková povidla (15 výrobků)
poslední aktualizace: 3.3.2016


Přihlásit