Jak na vysoký krevní tlak

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Publikováno v časopise 8/2008

Muži trpí vysokým krevním tlakem častěji než ženy a toto onemocnění se nejvíce objevuje ve středním a vyšším věku – to jsou faktory, se kterými nic nenaděláme. Existují však i další rizikové faktory – obezita, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nedostatek tělesné aktivity, stres, s nimiž se už něco dělat dá.

Omezte stres: Život má své stinné i slunné stránky. Záleží jen na vás, které si pustíte pod kůži. Nenechte se vytáčet hlupáky. Přestaňte sledovat tragédie a katastrofy, které vám servírují média. Zaměřte svou pozornost na pozitivní věci, i kdyby to měl být „jen“ poletující motýl nebo dobré posezení v kavárně. Naučte se nějakou relaxační techniku, absolvujte seminář pro pohodu v duši, začněte se mít rádi. Bude vám lépe psychicky i fyzicky.
Hýbejte se: Pro začátek stačí nejezdit všude autem, namísto výtahu použít schody nebo si před večeří udělat malou procházku. Důležité je začlenit pohyb do běžného života. Brzy zjistíte, že hýbat se je skvělé a že bez toho už nechcete být. A váš krevní tlak se před vaší snahou rychle skloní.

Jezte zdravě: Sladkosti a smažené brambůrky rozdejte nepřátelům, vykliďte lednici a spíž a nakupte ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné pečivo a mléčné výrobky. Dávejte si pozor na tučné potraviny obecně a vyvarujte se nadměrné spotřeby živočišných tuků. Doporučuje se omezit solení. Do přípravy jídla zapojte fantazii, aby to, co jíte, nebylo jen zdravé, ale také chutné. Když vám jídlo nebude chutnat, je to celé k ničemu, protože budete špatně trávit, budete podrážděni a dříve nebo později se k nezdravému stravování vrátíte.

Pijte: Vodu, bylinkové a ovocné čaje, ovocné a zeleninové šťávy a občas(!) minerální vody. Káva odvodňuje, proto by se na jeden šálek kávy měly vypít cca dva decilitry vody navíc. Omezte konzumaci alkoholu na skleničku piva nebo vína denně.

Hlídejte si hmotnost: Diety si nechte v záloze, až selže všechno ostatní, a začněte tím, co jsme už uvedli – zdravějším jídelníčkem a začleněním pohybu do denního režimu.

Těšte se: Těšte se na svoji poslední cigaretu a pak na dobrý vzduch, svěží dech, čisté a volné plíce, na rána bez kašle a na pružné a sametové cévy. Přesvědčte se o tom, jak je to báječné.


Přihlásit