Zasílání aktivovaných kreditních karet poštou se dá snadno zneužít

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.2.2016   

V USA znovu stoupá popularita kreditních karet. Některé banky přitom dostaly nepříliš šťastný nápad a začaly klientům zasílat karty poštou rovnou aktivované. Případnému nepoctivci tak stačí vybrat schránku a s kartou může naložit dle své libosti.

Až donedávna byl obvyklý postup při zažádání o kreditní kartu jednoduchý. Karta sice přišla poštou, musela však být za pomoci osobních údajů aktivována po telefonu. I tento postup byl samozřejmě zneužitelný v případě, že se nepoctivec dostal k osobním údajům klienta, ale zdaleka nebyl tak rizikový jako zasílání předem aktivovaných karet.

Americké banky se brání, že předem aktivované karty zasílají pro zvýšení zákaznického komfortu. Obrana proti zneužití je jednoduchá, stačí nahlásit podezřelé pohyby hotovosti po telefonu. Spotřebitelský server Consumerist se ovšem podivuje nad tím, zda je opravdu pro klienty přijatelnější stresová situace při blokování karty než jeden klidný aktivační telefonát.

Consumerist také podotýká, že zasílání předem aktivovaných kreditních karet není žádnou novinku. Již v roce 1958 zasílala předchůdkyně dnešní Visy – Bank Of Americard – první kreditní karty již dopředu aktivované. Spustila tím však koloběh krádeží ze schránek a přečerpaných účtů. Právě po této zkušenosti provozovatelé zavedli nejen aktivaci po telefonu, ale také telefonická upozornění na podezřelé výběry či nutnost doplacení dlužné částky.

Zneužití platební či kreditní karty nehrozí jen v případě, kdy se nepoctivec fyzicky zmocní karty. Velmi častým podvodem přes internet či po telefonu je takzvaný phishing, kdy se podvodník vydává za úřední osobu či pracovníka banky a snaží se ze spotřebitele vymámit údaje o platební kartě či přístupové údaje do internetového bankovnictví. Rada je prostá. Skutečný policista, exekutor či bankovní úředník po nikom nikdy nevyžaduje sdělení citlivých údajů o jeho kartě. Proto je v takovém případě dobré hovor ukončit, případně neodpovídat na e-mail, ani v něm neklikat na žádné odkazy či přílohy.
 


Přihlásit