Mějte na paměti při měření krevního tlaku

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 8/2008

Lidé, kteří mají problémy s krevním tlakem, nebo se domnívají, že by mohli mít, by si měli pořizovat co nejkvalitnější a nejspolehlivější přístroj. Rovněž se doporučuje porovnat naměřené hodnoty s těmi, které zjistí lékař svým tonometrem, a tak se ujistit o přesnosti měření (takováto kontrola by se měla pravidelně – přibližně jednou za rok – opakovat).

Aby domácí tlakoměr byl dobrým pomocníkem, je třeba dodržovat několik zásad

 • Lidé, kteří mají problémy s krevním tlakem, nebo se domnívají, že by mohli mít, by si měli pořizovat co nejkvalitnější a nejspolehlivější přístroj. Rovněž se doporučuje porovnat naměřené hodnoty s těmi, které zjistí lékař svým tonometrem, a tak se ujistit o přesnosti měření (takováto kontrola by se měla pravidelně – přibližně jednou za rok – opakovat).
 • Tlak by se měl měřit pokud možno vždy za stejných podmínek. Jeho hodnoty totiž kolísají například v závislosti na denní
  (nebo i roční) době – nejnižší bývá tlak kolem 3. hodiny ranní, nejvyšší pak mezi 7. a 9. ráno. To je také doba, kdy nejčastěji dochází k akutním cévním příhodám (infarkt, mrtvice).
 • Pokud se pacient cítí dobře a hodnoty tlaku jsou stabilizované, stačí provádět dvě kontrolní měření vždy v jednom dni v týdnu. Jedno ráno a druhé večer před tím, než si vezme své léky.
 • Při domácím měření je nezbytně nutné se přesně držet návodu. Zdánlivě nepatrná odlišnost v postupu může vést k naměření zcela chybných hodnot.
 • Zodpovědnost za vlastní zdraví je jistě hezká věc, ale nic se nesmí přehánět. Jestliže někdo bez tonometru neudělá ani krok a měří si tlak desetkrát za den, tak se buď cítí velmi špatně a měl by okamžitě navštívit lékaře, nebo se stal na tlakoměru závislým, a to také není dobře.

 

Kategorie krevního tlaku pro dospělé starší 18 let

(systolický - horní tlak / diastolický - dolní tlak) 

 • optimální: nižší než 120/nižší než 80 mmHg
 • normální:  nižší než 130/nižší než 85 mmHg
 • zvýšený:  130-139/85-89 mmHg
 • vysoký:    rovná se či vyšší než 140/rovná se či vyšší než 90 

U nemocných s cukrovkou jsou cílové hodnoty krevního tlaku pod 130/85 mmHg. U některých starších jedinců a nemocných po cévních mozkových příhodách se tolerují hodnoty krevního tlaku vyšší než 140/85 mmHg.


Diskuze

Přihlásit