Německé online seznamky předpisy většinou neporušují

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 17.2.2016   

Srovnání online seznamek, které provedla německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW), přináší dobré zprávy pro nezadané. Téměř všechny hodnocené seznamky hrají se svými klienty podle pravidel fair-play, menší problémy mohou nastat pouze se žádostí o smazání profilu.

Na všech 11 posuzovaných seznamkách německá spotřebitelská organizace vytvořila pět fiktivních profilů různého pohlaví, věku, představy o partnerovi a sexuální orientace. K vytvoření profilů použila fotografie, které jí za tímto účelem zaslali její příznivci a příznivkyně, aby tak zamezila odhalení profilu jako falešného.

Metodika hodnocení byla poměrně jednoduchá. Po založení profilu výzkumníci nejprve otestovali neplacenou a poté i placenou část. Při placené registraci pak pečlivě prostudovali obchodní podmínky. Poté, co nechali profil určitou dobu aktivní, zažádali o jeho smazání.
SW také zajímalo, kolik a jakých odpovědí či pozvánek jednotlivé profily obdržely, čili kdo je na seznamkách nejžádanější. Nejvíce zpráv od nápadníků dostal profil pětatřicetileté heterosexuální ženy, která touží po rodině, nejméně naopak pětačtyřicetiletý homosexuální muž, který chtěl vážný vztah.

SW pochvalně kvitovala, že obchodní podmínky seznamek jsou většinou psány jasně a srozumitelně, včetně pravidel pro zpracovávání osobních údajů. Ve dvou případech se ve smlouvě vyskytly smluvní pokuty, pro spotřebitele však naštěstí v nevymahatelné podobě. Menší potíže také byly v několika případech s technickou podporou, která nebyla uživatelům příliš nápomocná.

Problémy nastaly pouze na konci srovnání, kdy testující zažádali o smazání profilů a odstranění osobních údajů z databáze. U poloviny testovaných seznamek to šlo zcela bez problémů, menší část si pro smazání profilu ještě vyžádala podepsané potvrzení vypovězení smlouvy, ačkoli to podle německých zákonů není nutné. U jedné seznamky však byly profily smazány až po dlouhém e-mailovém naléhání, jiná pak tři z pěti profilů pouze deaktivovala.

Výhrady měla SW i k bezplatné zkušební verzi seznamek. Spotřebitelská organizace přirovnala bezplatné zóny seznamek k diskotéce, kde však neplatící návštěvník tančící páry může pouze sledovat přes plexisklo. Kontaktovat ostatní uživatele totiž v deseti z jedenácti testovaných seznamek lze pouze s placeným členstvím. To se netýká seznamky Finya, která je zcela zdarma a svůj obchodní model má postaven pouze na příjmech z reklamy. U ní však recenzentům vadilo, že na některých místech se spotřebitel v reklamě doslova topil.

Online seznamky nemívají dobrou pověst. V minulosti dTest informoval o případech, kdy seznamky své klienty za pomoci nepřehledných osobních podmínek vázaly k nekonečnému prodlužování smlouvy, vypovězení pak odmítly vzít na vědomí. Dobře známé je i lákání neplatících uživatelů, aby si zařídili placené členství za pomoci fiktivních profilů. Neexistující nápadnice uživatelům zasílaly zamilované zprávy, které si však mohli přečíst či na ně zareagovat až po zaplacení členského poplatku.
 

Přihlásit