I funkce pro hledání ztraceného telefonu může ztrpčit život

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.2.2016   

Oblíbená funkce, která slouží pro vyhledávání ztracených chytrých telefonů, může být v některých případech spíše na škodu. Svědčí o tom případ jednoho amerického páru, který byl díky nepřesnému systému vyhledávání již několikrát bezdůvodně podezřelý z přechovávání kradených telefonů.

Christina Leeová a Michael Saba žijí na předměstí Atlanty v nepříliš hustě obydleném sousedství. Většina jejich sousedů je spíše vyššího věku. Pokud už mají zavedený internet, tak pomocí pevné linky, nikoliv wi-fi. Funkce pro hledání ztracených chytrých telefonů však kromě triangulace využívá pro přesnější lokalizaci místní wi-fi sítě a jejich IP adresy. Výše zmíněný pár vlastní silný wi-fi router a jeho dům leží přesně ve středu triangulační oblasti. Program pro lokalizaci telefonu se tak může domnívat, že ztracený telefon, který se může nacházet kdekoliv v sousedství, se skrývá přímo v domě. Na vině také mohla být chyba na wi-fi mapě, již telefony pro lokalizaci používají.

Právě kvůli špatnému určení polohy navštívili dům Christiny a Michaela již několikrát majitelé ztracených telefonů, v několika případech dorazili i doprovázeni policií. Ve většině případů se Leeové a Sabovi podařilo objasnit situaci, zažili však i pečlivou domovní prohlídku, během níž je policisté nepustili ani na toaletu.

Po několika měsících urgencí a medializaci případu jim poskytovatel internetu nabídl nový router, s nímž by k podobným komplikacím docházet nemělo.

Leeová se Sabou ale ještě dopadli poměrně dobře. Server Fusion uvádí, že jsou známy případy, kdy kvůli podobné chybě lokátoru ztraceného telefonu policejní zásahový tým vylomil nic netušící rodině dveře. Jindy zase „okradený“ zkusil vzít spravedlnost do vlastních rukou a surově napadl domnělého zloděje, za nímž ho funkce pro lokalizaci telefonu dovedla. Tragikomické na posledním zmíněném případu je, že dotyčný si ve skutečnosti pouze zapomněl telefon v šatně a nyní mu hrozí nepodmíněný trest vězení za napadení.

Nejedná se zdaleka o první případ, kdy lokalizace pomocí wi-fi a IP adresy spotřebiteli uškodila. Server Fusion uvádí případ, kdyby byl americký občan obviněn z držení a šíření dětské pornografie, tu však šířil jeho soused, který se načerno připojil na jeho bezdrátovou síť.

Fusion i Consumerist proto spotřebitelům radí, aby se v podobných případech bezhlavě nespoléhali na techniku. I nejpřesnější lokační metoda za pomocí GPS může někdy přinášet nesmyslné výsledky – stačí se zeptat motoristů, jež navigace dovedla například doprostřed pouště.
 

Přihlásit