Nespokojenost s dodavateli energií v Británii stoupá

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 11.2.2016   

Nejen čeští spotřebitelé mívají problémy se změnou dodavatele nebo s nesmyslnými či nesrozumitelnými vyúčtováními za dodávky energií. Počet stížností, které zaznamenal britský energetický ombudsman, vzrostl za poslední rok skoro o čtvrtinu. Informují o tom britská spotřebitelská organizace Which? a server Bitterwallet.

Britská vládní agentura Ofgem, která řeší stížnosti spotřebitelů na dodavatele energií, za minulý rok zaznamenala významný nárůst stížností. Nejčastěji se stížnosti zákazníků týkají vyúčtování. Ta mohou být velmi často nesrozumitelná, někdy se také dodavatelé snaží spotřebiteli naúčtovat více, než by měli. V Británii se také stává, že se obálka s vyúčtováním zpozdí. Dalším významným zdrojem stížností jsou potíže se změnou dodavatele.

Nejvíce stížností se týkalo levnějších dodavatelů Npower a Scottish Power, kteří dlouhodobě obsazují poslední příčky v průzkumech zákaznické spokojenosti. U obou byl nárůst počtu stížností více než čtvrtinový.

Ofgem uvádí, že britští spotřebitelé si již zvykli využívat jejích služeb. Nárůst počtu stížností tak nemusí nutně signalizovat snižování kvality služeb, ale naopak emancipaci spotřebitelů. Vyzývá i další spotřebitele, kteří mají potíže se svým dodavatelem, aby se nebáli na ni obrátit.

Pro české spotřebitele, kteří chtějí přejít k dodavateli s výhodnější cenou či obchodními podmínkami, spustil dTest stránku www.chcivyhodnejsienergie.cz, kde se mohou přihlásit k hromadné změně dodavatelů energií. Při kolektivním přechodu je totiž možné vyjednat výhodnější podmínky, než kdyby se jednalo o individuální změny dodavatele.
 

Přihlásit