Rozesílatelé spamu a podvodných e-mailů mění taktiku

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.2.2016   

Nepoctivci přišli na jednoduchý způsob, jak ošálit většinu filtrů pro nevyžádanou poštu. Místo toho, aby rozesílali miliony e-mailů na náhodné adresy z podezřelých domén, je teď trendem odesílat menší množství pošty z malých hostingů, které měly doposud dobrou pověst. Informují o tom servery Bloomberg a Consumerist.

Společnost Agari Data, která se zabývá bezpečností na internetu, uvádí příklad nedávného úspěšného phishingového útoku na francouzské uživatele služby iTunes. V jádru se jednalo o klasický podvod, kdy spotřebiteli přišel e-mail zdánlivě od provozovatele služby, který ho vyzýval k zadání osobních údajů do internetového formuláře maskovaného za přihlašovací stránku.

Co však tento útok odlišovalo od většiny jiných, byl způsob jeho provedení. Podvodné e-maily byly rozeslány pouze přibližně pěti tisícům uživatelů iTunes, geograficky se útok omezil výhradně na Francii. E-mail také neobsahoval žádnou přílohu, odesilatelé si dali pozor i na gramatiku. Veškeré e-maily byly rozeslány z malého belgického cloudového hostingu, který nebyl zařazen na seznam podezřelých domén.
Kombinace těchto faktorů způsobila, že podvodné e-maily bez potíží prošly přes veškerá zabezpečení. Podvod byl zachycen až po osmi hodinách. Agari Data neví, kolik uživatelů svěřilo svá přístupová data nepoctivcům. Už jen to, že podobný útok prošel přes veškeré filtry nezaznamenán, však považuje za dostatečně odstrašující.

Společnost Agari Data upozorňuje, že rozesílatelé spamu a phishingových e-mailů začínají pozvolna měnit strategii. Místo na kvantitu sází na kvalitu, tedy méně odeslaných zpráv s větší výtěžností. Kromě této taktiky, které Agari Data říká „snowshoe spam“ čili sněžnicový spam, a to podle minimalizace stop, které za sebou zanechávají, jdou nepoctivci také cestou větší personalizace e-mailů. Této metodě se říká „harpunový phishing“ a její obětí jsou většinou vysoce postavení či bohatí spotřebitelé, z jejichž veřejně dostupných údajů je snadné poskládat unikátní a zcela personalizovanou phishingovou žádost o zadání osobních údajů.

dTest radí – pokud se setkáte s podezřelou výzvou například od banky či provozovatele různých služeb na internetu, na přiložený odkaz neklikejte a případnou přílohu neotvírejte. Nikdy také nezadávejte svá osobní data či dokonce citlivé údaje typu čísla a expirace platební karty do formulářů maskovaných například za „ověřovač přístupu“ do internetového bankovnictví.
 

Přihlásit