Adaptéry od Apple se mohou lámat, zákazníci mají právo na náhradu

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 2.2.2016   

Zatímco minulý týden stahoval Microsoft napájecí kabely k tabletům Surface Pro, nyní podobný problém hlásí další z gigantů, společnost Apple. Adaptéry pro nabíjení ze zásuvky se totiž mohou lámat, zákazníci tak mají nárok na výměnu zboží. Konkrétně se jedná o cestovní adaptéry a některé adaptéry pro Mac a iPhone.

Kolíky síťových adaptérů vyrobených do roku 2015 se mohou ve vzácných případech lámat. Apple se proto rozhodl starou sérii stáhnout z trhu, spotřebitelé si mohou zažádat o nové adaptéry.

Potíže mohou nastat s adaptéry pro kontinentální Evropu, Brazílii, Koreu, Austrálii, Nový Zéland a Argentinu. Naopak žádné riziko nehrozí na britských, čínských, japonských či amerických trzích. Bez vady by měly být i veškeré USB adaptéry.

Apple také radí, jak rozpoznat potenciálně závadný adaptér. Zatímco staré a lámavé adaptéry mají na boku vyražený čtyř až pěticiferný kód, či takové označení zcela chybí, u nových a bezpečných se jedná o třípísmennou zkratku oblasti, pro níž je adaptér určen.

Spotřebitelé mohou o nový adaptér zažádat u autorizovaného prodejce. Pokud navíc zákazník již dříve zaplatil za opravu porouchaného adaptéru, měl by mít nárok na její proplacení.

Pověst poruchových a nespolehlivých výrobků mají mezi spotřebiteli i nabíjecí kabely pro iPhony prodávané pod názvem Lightening. Snadno se totiž třepí a lámou. Apple ovšem o jejich stažení či nahrazení neuvažuje.
 

Přihlásit