Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2022 Obsah květnového dTestu

Aktualizováno: 21.1.2021

Zubní kartáček patří k základní hygienické výbavě moderního člověka. Jak se ale v pestré nabídce těch klasických i elektrických zorientovat a vybrat ten, který bude vyhovovat právě vám? Přečtěte si naše tipy.

Před koupí zubního kartáčku stojíte nejprve před základní volbou, zda zvolit ten klasický, nebo elektrický. Pokud se rozhodnete z důvodu nižší ceny či zažitých zvyklostí pro prvně jmenovaný, dále číst nemusíte. Patříte-li ale k lidem, kteří rádi zkouší nové vynálezy, a navíc chcete ušetřit práci zápěstí, kterému uleví používání kartáčku elektrického, čtěte dál.

Na pultech obchodů jsou k dostání dva základní typy elektrických kartáčků, tedy přístroje sonické (také vibrační) nebo oscilační, případně oscilačně-rotační. Prvně jmenované mívají hlavici podlouhlého tvaru a zuby čistí rychlou vibrací štětin. Naopak kartáčky využívající technologii oscilace mají hlavici zpravidla kulatou a o chrup pečují otáčením hlavice o 90 stupňů tam a zpět.

Co se týče vhodnosti toho či onoho druhu kartáčku k čištění a odstraňování zubního plaku, náš letošní test ukázal, že spíše než na typu kartáčku záleží na konkrétní značce. Vítězem testu se stal kartáček sonický, v čištění i odstraňování plaku se však téměř stejně osvědčily jak kartáčky sonické, tak oscilačně-rotační. Výběr technologie čištění je tak na vás. Odborníci na zubní péči ale upozorňují, že oscilační kartáčky nejsou nejšetrnější k dásním, a tak je těm, kteří je mají přecitlivělé, příliš doporučit nelze. Naopak sonické kartáčky se hodí i pro tyto lidi, jejich hlavice se totiž nijak nepohybuje a mechanický pohyb je nahrazen rychlou vibrací bez nutnosti vyvíjet zvýšený tlak.

Netlačte na pilu. Nebo na zuby?

Tlak je dalším aspektem, na který je třeba se při výběru zubního kartáčku zaměřit. Ideální je, pokud zvolíte přístroj, který disponuje takzvaným senzorem tlaku, tedy funkcí, která vás upozorní na to, že na kartáček tlačíte příliš.

Další velmi užitečnou funkcí, která se ve vybavení elektrického kartáčku hodí, je časovač. Ten vám změří dobu strávenou čištěním a upozorní vás na okamžik, kdy jste dosáhli té požadované. Odborníci přitom radí čistit si zuby minimálně dvě minuty, raději ale i déle. Stejně jako samotné čištění zubů je důležitá i další dentální péče, tedy zejména práce s mezizubními prostorami. Pokud se chcete věnovat i jí, počítejte s minimálně dalšími dvěma minutami navíc. 

Jste-li příznivci moderních technologií, určitě oceníte i kartáčky, které jsou kompatibilní s mobilní aplikací.

Užitečný pomocník na cesty

Pokud rádi cestujete, určitě oceníte pouzdro na cesty, které je také součástí balení některých přístrojů. Z těch testovaných šlo například o sonický model Philips Sonicare DiamondClean HX9332/04, nebo již zmíněný oscilačně-rotační kartáček Braun Oral-B Pro 6000 SmartSeries.

Pozor na výdrž baterie

S cestováním souvisí i parametr, který při výběru kartáčku kromě efektivity čištění a odstraňování zubního plaku určitě stojí za to také zohlednit. Je jím výdrž baterie. Jak ukázal náš test, jde o kategorii, v níž se napříč jednotlivými modely najde řada rozdílů. Pokud tedy často cestujete a plánujete si na výlety brát i elektrický kartáček, určitě hledisko výdrže baterie při jeho výběru neopomeňte.

Jste-li příznivcem ekologického chování, z našeho testu můžete rozpoznat i spotřebu energie jednotlivých přístrojů. Ta se stejně jako výdrž baterie rovněž velmi liší model od modelu.

Závěrem připomeňme, že s koupí elektrického kartáčku, jehož cena začíná na několika stokorunách a končí v řádu tisíců, souvisí ve srovnání s klasickým kartáčkem i další investice. Jde o pravidelné výdaje týkající se nákupu nových hlavic. Do roka budete bez ohledu na typ kartáčku potřebovat zhruba čtyři. Jejich ceny se pohybují v řádech sto korun, nejčastěji od dvou do pěti set.

Databáze testovaných výrobků

Elektrické zubní kartáčky (22 výrobků)
poslední aktualizace: 28.1.2021


Přihlásit