Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.1.2023

První rozhodnutí, které musíte před koupí kartáčku učinit, je to, zda zvolit klasický, nebo elektrický. Pokud se rozhodnete z důvodu nižší ceny či zažitých zvyklostí pro prvně jmenovaný, dále číst nemusíte. Patříte-li ale k lidem, kteří rádi zkoušejí nové vynálezy, a navíc chcete ušetřit práci zápěstí, jemuž uleví používání kartáčku elektrického, pokračujte dál.

Na pultech obchodů jsou k dostání dva základní typy elektrických kartáčků, tedy přístroje sonické (také vibrační) nebo oscilační, případně oscilačně-rotační. Prvně jmenované mívají hlavici podlouhlého tvaru a zuby čistí rychlou vibrací štětin. Naopak kartáčky využívající technologii oscilace mají hlavici zpravidla kulatou a o chrup pečují otáčením hlavice o 90 stupňů tam a zpět.

Užitečné funkce

Pokud už máte druh kartáčku vybraný, můžete svého ideálního pomocníka dále hledat podle funkcí, které by měl mít. Docela důležitý je třeba senzor tlaku, tedy funkce, která vás upozorní na to, že na kartáček příliš tlačíte.

Výhodou bývá také časovač, který vám změří dobu strávenou čištěním a upozorní vás na okamžik, kdy jste dosáhli té požadované. Odborníci přitom radí čistit si zuby minimálně dvě minuty, raději ale i déle. Stejně jako samotné čištění zubů je důležitá také další dentální péče, tedy zejména práce s mezizubními prostory. Pokud se chcete věnovat i jí, počítejte s minimálně dalšími dvěma minutami navíc.

Kamarádi na cesty: „appka“ a pouzdro

Jste-li příznivci moderních technologií, určitě oceníte i kartáčky, které jsou kompatibilní s mobilní aplikací.

Pokud s kartáčkem plánujete cestovat, ocenit byste mohli i pouzdro na cesty, které je součástí balení jen u některých kartáčků.

Jestliže je pro vás důležitým kritériem spotřeba energie, tedy to, aby kartáček nebyl příliš „žravý“, nahlédněte pro výběr toho pravého do našeho testu. Právě výdrž baterie, délka nabíjení či spotřeba během něj jsou kategorie, ve kterých se od sebe kartáčky poměrně liší. Naopak v účinnosti čištění obstály všechny podobně a můžeme je za ni pochválit.

Databáze testovaných výrobků

Elektrické zubní kartáčky (11 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023
Elektrické zubní kartáčky 2021 (22 výrobků)
poslední aktualizace: 28.1.2021


Přihlásit