Zatímco ještě před pár lety výrobci podle Altroconsumo slibovali, že chytré hodinky do pár let zcela nahradí telefony, realita je odlišná. Bez chytrého telefonu jsou prakticky nepoužitelné, velký problém je také s kompatibilitou. Spotřebitel, který po takových hodinkách touží, by si měl určitě ohlídat, zda si budou rozumět s jeho telefonem, už proto, že hodinky nejsou zrovna laciné.
Potíž je i s vývojem aktualizací pro chytré hodinky. Altroconsumo se obává situace, kdy si spotřebitel zakoupí hodinky v ceně okolo 700 euro, které však za krátký čas nebudou kvůli chybějící aktualizaci kompatibilní s moderními chytrými telefony.
Hodinky většinou umí měřit spálené kalorie při pohybu a uběhnutou vzdálenost, problémy však mají i s některými zcela základními funkcemi. Ty, které umožňují přijímání hovorů, mají velmi nekvalitní reproduktor a mikrofon. Některé z těchto modelů navíc umožňují jen hlasové diktování textových zpráv, které je pak značně nepřesné. Jiné pro změnu psaní SMS vůbec neumožňují, umí pouze posílat e-maily. Altroconsumo kritizuje i nízkou výdrž baterie a malé rozlišení obrazovek.
Valně na tom přístroje nejsou ani s bezpečností. Altroconsumo cituje zprávu HP Security, podle níž mívají chytré hodinky problémy i s nejtriviálnějšími prvky zabezpečení. U některých modelů je šifrování dat zcela nedostačující, další mají problém s ověřováním bezpečnostních certifikátů, jiné se pak ani neumí zablokovat po třetím špatném zadání hesla.
Altroconsumo uvádí, že pokud by se chytré hodinky skutečně měly masově rozšířit, měly by jejich výrobci zapracovat zvláště na kompatibilitě s více operačními systémy a bezpečnosti a také rozšířit nabízené funkce. Jinak zůstávají pouhou drahou hračkou.