Youtube podezírá T-Mobile z porušování internetové neutrality

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 7.1.2016   

Americký T-Mobile čelí podezření z porušování internetové neutrality. V rámci své nové služby Binge On totiž plánuje zasahovat do kvality přenášených videí, což se nelíbí provozovateli portálu Youtube, internetovému gigantu Google. Informuje o tom server Consumerist.

Služba Binge On znamená, že T-Mobile bude dohlížet na kvalitu a systematičnost přenosu dat ze serverů s videem tak, aby se ke koncovému uživateli dostala rychle a bez trhání. Na druhou stranu, taková videa bude možné sledovat pouze v relativně nízké kvalitě 480p. Do projektu Binge On se mohou provozovatelé videoserverů přihlásit dobrovolně, momentálně jich T-Mobile získal okolo dvaceti, včetně velkých jmen jako Netflix či Hulu.

Google však Binge On kategoricky odmítají jako jasný zásah do přenášeného obsahu. Vyjádřili také obavy, zda nebude T-Mobile v USA zasahovat i do jejich dat, i když členy programu nejsou. Podle Youtube sice taková služba jako Binge On může být pro spotřebitele prospěšná, stále se však jedná o porušení internetové neutrality. T-Mobile se Youtube omluvil – pokud bylo zasaženo do jeho datového toku, jednalo se o technickou závadu, nikoli o úmysl.

Princip internetové neutrality provozovateli připojení zakazuje jakkoli zasahovat do přenášeného obsahu či nabízet provozovatelům obsahu přednostní odbavení. Povoleny tak například nejsou ani akce, kdy se provoz z určité stránky nezapočítává do uživatelových dat či nabídky kvalitněji streamovaného videa. Provozovatel musí držet rovné podmínky pro všechny.

V USA se spory o neutralitu internetu týkaly zvláště přednostního odbavení, takzvaných „fast lanes“ pro servery s velkým datovým tokem, tedy zvláště videoportály. Ze strany odpůrců neutrality, jimiž byli hlavně poskytovatelé připojení, byl boj o zákon, který měl internetovou neutralitu kodifikovat, provázen astroturfingovou kampaní a hesly o svobodném a neregulovaném internetu. Zákon o internetové neutralitě však v USA prošel v polovině roku 2015 bez možnosti zavedení „fast lanes“.
 

Přihlásit