Správný výběr a používání spotřebičů šetří výdaje za elektřinu

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 5.1.2016   

Šetřit v domácnosti se dá nejen na nákupech ale správným používáním elektrických spotřebičů. Britská spotřebitelská organizace Which? připravila jednoduchý návod, jak ušetřit za elektřinu při používání tří obvyklých pomocníků v kuchyni.

Nenápadným žroutem elektrické energie může být obyčejná rychlovarná konvice. Podle Which? velká část uživatelů často vaří zbytečně více vody, než je nutné, podle jejího průzkumu je to více než polovina sportřebitelů. Which? radí pořídit si konvici, která má nejnižší minimum vody pro bezpečný ohřev, aby se tak zamezilo plýtvání ve chvíli, kdy si uživatel chce uvařit třeba jen jeden šálek kávy.

Dalším spotřebičem, při jehož užívání se často zbytečně plýtvá, je myčka. Which? uvádí, že je dobré ji pouštět teprve pokud je opravdu plná, rozhodně však není dobré ji ani přeplňovat. Vyplatí se používat i ekonomické programy, které by mohly v průměru ušetřit až 20 % energie ročně.

Při nákupu všech spotřebičů by měl spotřebitel dbát na to, aby byly energeticky šetrné, levný nákup se může snadno prodražit na nákladech za provoz. Přitom Which? podotýká, že tři čtvrtiny zákazníků se při nákupu vůbec nezajímají o energetický štítek výrobku. Ten ovšem může být velmi důležitý, rozdíl ve spotřebě mezi nejúspornější a „nejžravější“ myčkou může dělat více než tisíc korun. ročně U lednice to pak mohou být až skoro dva tisíce korun.

Nejen spotřebu je ale potřeba zvážit. Zákazník by si měl podle Which? vybrat takovou lednici, kterou bude schopen zaplnit alespoň ze tří čtvrtin, jinak v ní bude pouze zbytečně chladit prázdný prostor – a takové chlazení není zadarmo. Je také dobré si lednici před nákupem prohlédnout – kapacita uváděná výrobcem je totiž měřená bez zásuvek, poliček a přihrádek a nemusí tak odpovídat skutečnosti.

Šetřit se v domácnosti ovšem nemusí jen na provozu spotřebičů, i když takové šetření je nejen ekonomické, ale i ekologické. Ušetřit mohou spotřebitelé i změnou dodavatele energií. Jednou z aktuálních možností jak v České republice získat výhodnější nabídku od dodavatele elektřiny nebo plynu je vstup do hromadné změny dodavatelů energií pořádané dTestem. Více si o ní můžete přečíst a případně se zapojit na stránce kampaně „Chci výhodnější energie“.
 

Přihlásit