Centrum technické podpory si účtovalo stovky dolarů za odstranění fiktivních virů

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 30.12.2015   

Nepoctivců, kteří využívají neznalosti spotřebitelů ohledně počítačů, je po světě mnoho. Jedni takoví se v USA maskovali jako legitimní středisko IT podpory. Za odstranění neexistujících virů či upgrade operačního systému na Windows 10, který je obvykle zdarma, vyžadovali stovky dolarů. Nyní provozovatelé toho centra čelí stíhání za klamání zákazníků.

Centrum technické podpory iYogi, které fungovalo z Indie, ale pobočky mělo i v amerických státech, uživatelům s technickými obtížemi nepomohlo a spíše žilo z jejich neznalosti. Podle spotřebitelského serveru Consumerist za upgrade operačního systému Windows na verzi 10 vyžadovalo po uživatelích platbu ve výši od 80 do 380 dolarů, ačkoli je tato služba pro běžné uživatele s domácí licencí zdarma. Zde by se stále dalo namítnout, že se jednalo o platbu za práci či radu, nikoli za licenci, další aktivity společnosti však byly jasným klamáním spotřebitele.

Pokud spotřebitel technikům z iYogi poskytl vzdálený přístup ke svému počítači, začala mu okamžitě na obrazovce blikat varování před viry, které údajně napadly jeho počítač. Problém však byl v tom, že varování byla falešná a žádné takové viry neexistovaly. I přesto však pracovníci iYogi za jejich „odstranění“ vyžadovali stovky dolarů.

Společnost iYogi také klamala spotřebitele, když tvrdila, že je certifikovaným centrem technické pomoci pro velké společnosti, jako jsou například HP či Microsoft. Právě Microsoft nedávno jakékoliv spojení s indickým centrem vyvrátil. Jeho mluvčí pak zveřejnil údaje o tom, že iYogi je společnost, na níž zaznamenávají mezi americkými spotřebiteli nejvíce stížností.

Vrchní státní zástupce pro Washington těsně před Vánoci spustil vyšetřování a provozovatele společnosti iYogi viní z podvodu a klamání spotřebitele. Hrozí jim tak statisícová či ještě vyšší pokuta. Podle Microsoftu však mohla být škoda, kterou iYogi napáchala, až v řádu miliard dolarů.
 

Přihlásit